Menu rozwijane

22 września 2022

Z Nowego Jorku płynie sygnał, że wsparcie Ukrainy jest stabilne, absolutnie nie osłabło. Wręcz przeciwnie. Jest pełna mobilizacja do tego, by wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info. 

Prezydent RP przebywa z wizytą w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Na antenie TVP Info Andrzej Duda był pytany m.in. o kwestię pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za zbrodnie na Ukrainie, a także o bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak zaznaczył Prezydent, zbrodnie rosyjskie muszą zostać osądzone. – Albo to będzie odpowiedzialność karna przed trybunałami, które są dzisiaj, np. Międzynarodowym Trybunałem Karnym, albo musi to być odpowiedzialność przed specjalnym trybunałem dedykowanym, tak, jak to było w przypadku innych zbrodni wojennych – wyjaśnił Andrzej Duda. – Musi zostać wyegzekwowana. To jest kwestia odpowiedzialności świata za to, by nie dać przyzwolenia przyszłym zbrodniarzom na bezkarne popełnianie zbrodni – oznajmił.

Prezydent przekazał, że podziękował przywódcy USA Joe Bidenowi za wsparcie Ukrainy i kolejne decyzje, które są podejmowane w tej kwestii w Kongresie. – Jestem wdzięczny każdemu, kto dzisiaj wspiera Ukrainę, obrońców Ukrainy, bo oni bronią także i Polski, bronią Europy – podkreślał Andrzej Duda, zauważając, że zatrzymanie rosyjskiej agresji jest interesem ogólnoświatowym. Wskazywał, że ten konflikt nie dotyczy tylko Ukrainy, ale swoimi skutkami dotknie on całego świata. – Będzie rozprzestrzeniał się wszędzie tam, gdzie uderzy kryzys żywnościowy i wszędzie tam, gdzie dzisiaj obserwowany jest kryzys energetyczny. A on obserwowany jest praktycznie wszędzie – stwierdził Andrzej Duda.

– Budujemy bezpieczeństwo energetyczne od dłuższego czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski – powiedział Prezydent, pytany o polskie bezpieczeństwo w zakresie enegretyki. Jak poinformował, we wtorek odbędzie się inauguracja gazociągu z szelfu norweskiego przez Baltic Pipe do Polski. – W tym wypadku Polak był mądry przed szkodą. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich, zwłaszcza w naszej części Europy. Natomiast kryzys energetyczny jest wszędzie – zauważył Prezydent.

05__Andrzej_Duda_wywiad_TVP_20220922_JS__0078.jpg [596.60 KB]

______________________________________________

Informacje o wizycie Prezydenta RP i Małżonki w Stanach Zjednoczonych: