Menu rozwijane

21 września 2022

Rosja dzisiaj okupuje terytorium Ukrainy. Nie ma żadnej wojny na terytorium Rosji i nie będzie żadnej wojny na terytorium Rosji. Ukraińcy walczą wyłącznie o odzyskanie ziemi, która jest ich ziemią – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24, udzielonym w Nowym Jorku.

Odnosząc się do wystąpienia Prezydenta USA Joe Bidena przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Andrzej Duda ocenił, że była to adekwatna wypowiedź, bez polemiki, z bardzo suchą oceną faktów, z jakimi będziemy mieli pewnie do czynienia w najbliższym czasie na okupowanych ziemiach Ukrainy. – A jednocześnie z utrzymaniem, bardzo twardym, zdecydowanym, bardzo spokojnym tej linii, która cały czas jest konsekwentnie realizowana przez Prezydenta USA, a która jest polityką USA – zaznaczył.

Andrzej Duda wspomniał też, że w Londynie miał okazję do krótkiej rozmowy z Prezydentem USA. – Dziękowałem za to, że w sprawie Ukrainy prezentuje taką, a nie inną postawę i za tę ogromną pomoc – mówił, dodając, że USA są tym państwem, które najbardziej pomaga Ukrainie, w sensie pomocy zbrojeniowej, militarnej.

– Kiedy rozmawiam z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, jego współpracownikami, to podkreślają, że są trzy państwa, od których pomoc jest dla nich wymierna i niezwykle cenna: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i także nasz kraj, Polska – akcentował.

– To ma dzisiaj dla ukraińskiego oporu wobec inwazji rosyjskiej absolutnie fundamentalne znaczenie – przekonywał Prezydent.

Odnosząc się do referendów planowanych przez Rosję na okupowanych obszarach Ukrainy, powiedział, że m.in. dzisiejsze wystąpienie Prezydenta USA w ONZ pokazuje, że organizacja takich referendów będzie postrzegana jako „lipa” i z góry wiadomo, że nie ma nic wspólnego z uczciwością wyborczą, referendalną, „to jest po prostu lipa”.

Andrzej Duda, pytany na ile realne są groźby użycia przez Putina broni jądrowej, odparł: Rosja dzisiaj okupuje terytorium Ukrainy. Nie ma żadnej wojny na terytorium Rosji i nie będzie żadnej wojny na terytorium Rosji, ponieważ nie wierzę w to, żeby Ukraińcy – nawet jeżeli uda im się rzeczywiście odzyskać własne terytorium i wyprzeć z niego Rosjan – weszli na terytorium Federacji Rosyjskiej, w granicach międzynarodowo uznanych. Ukraińcy walczą wyłącznie o odzyskanie ziemi, która jest ich ziemią.

W opinii Andrzeja Dudy, rosyjskie władze wiedzą, że użycie broni nuklearnej nawet w najmniejszym stopniu to będzie przełamanie tabu i pociągnie za sobą skutki, których nie można dzisiaj przewidzieć. – Rosja stanie się wtedy wrogiem całego świata – zaznaczył.

Pozostałe informacje o wizycie Prezydenta RP i Małżonki w Stanach Zjednoczonych: