Menu rozwijane

27 października 2021

Rozmawialiśmy z Prezydentem Emmanuelem Macronem o ważnych sprawach, które łączą nasze kraje także w ramach europejskiej wspólnoty. To już nasza trzecia rozmowa w ciągu ostatniego pół roku. To było bardzo dobre spotkanie – mówił Prezydent Andrzej Duda w Paryżu. 

CAŁY WYWIAD>>

 – Zarówno Prezydent Francji, jak i ja zauważamy, że dochodzi teraz do wyraźnego podziału w Unii Europejskiej. Francja od 1 stycznia obejmuje przewodnictwo w UE, będzie liderem Unii. Pozycja i głos Emmanuela Macrona będzie ogromnie liczyć się w Europie. Obaj chcemy silnej UE wolnych narodów i równych państw – podkreślał. 

– Rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obronności, bardzo dużo o bezpieczeństwie energetycznym, ochronie klimatu, przyszłości polskiego miksu energetycznego, o miejscu energetyki także atomowej w UE – mówił o spotkaniu z francuskim Prezydentem. 

– Francja jest europejskim partnerem, który ma ogromne doświadczenie, jeżeli chodzi o energetykę jądrową. Elektrownie jądrowe będą nam niezbędne jeżeli mamy zrealizować zobowiązania klimatyczne, nie mamy po prostu innego wyjścia, taka jest po prostu charakterystyka naszego kraju, że nie może zdobyć wystarczającej ilości energii ze źródeł odnawialnych; będziemy chcieli zastąpić tę część energią ze źródeł nuklearnych i tutaj francuskie doświadczenia są niebagatalne – akcentował Prezydent RP. 

„Nasze zobowiązania europejskie to obowiązek strzeżenia granic UE i Schengen”

Andrzej Duda mówił także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. – Prezydent Macron był zatroskany i pytał, czy nam jest potrzebna pomoc. Ja powiedziałem tak, że jest nam potrzebna pomoc, pytał, czy są nam potrzebne służby graniczne z państw Unii Europejskiej, żeby wspierały nas. Powiedziałem, że nie potrzebujemy funkcjonariuszy ani nie potrzebujemy żołnierzy, bo mamy swoich, którzy bardzo dobrze wykonują swoje zadania, bardzo odpowiedzialnie. Natomiast potrzebne nam jest wsparcie polityczne tak, żeby prowadzić do tego, żeby władze białoruskie zaprzestały po prostu swoich działań, zaprzestały tego ataku hybrydowego na naszą granicę – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Może Cię zainteresować Prezydent RP z wizytą roboczą w Paryżu [PL/EN]

02_pad_francja_wywiad_js__5795.jpg [511.87 KB]