Menu rozwijane

28 września 2021

O przywiązaniu Polaków do wolności, wyznawanych przez siebie wartościach, sukcesie programu 500 plus i kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas wywiadu dla amerykańskiej telewizji Fox News.

– Zawsze byłem szczery na temat moich poglądów. Jestem praktykującym chrześcijaninem, modlę się, nie wstydzę się tego w żaden sposób, a rodzina jest dla mnie bezcenna. Wspieram rodziny, mam poglądy pro-life i opowiadam się za obroną życia – zadeklarował Andrzej Duda podczas rozmowy.

04_pad_usa_fox_js__8934_1.jpg [394.64 KB]

Prezydent opowiedział o programach socjalnych. Zwrócił uwagę na to, że program wsparcia rodziny 500 plus był jedną z jego obietnic wyborczych z 2015 roku i nazwał go „rewolucyjnym”. Jak dodał, program przyniósł efekty, które przerosły oczekiwania. Nazwał go najlepszym z wprowadzonych programów socjalnych i podkreślił, że ubóstwo wśród dzieci zostało ograniczone o ponad 90 proc. – Nigdy wcześniej rodziny nie doświadczyły takiej pomocy. Rodziny te często znajdowały się w trudnej sytuacji, zwłaszcza te wielodzietne – wyjaśnił.

Prezydent bronił też rządu i większości parlamentarnej przed zarzutami o łamanie praworządności. – Obecny rząd wygrał wybory, a po raz kolejny wybrany został w 2019 roku. (…) Ja zostałem ponownie wybrany na prezydenta, a pochodzę z tego samego obozu politycznego – zaznaczył, argumentując, że Polacy są przywiązani do wolności i nie wybraliby nikogo, kto ją ogranicza.

Prezydent podkreślił w rozmowie, że polski rząd nie wprowadza żadnych restrykcji wobec mediów społecznościowych. Pytany, czy w Polsce możliwe jest „cenzurowanie poglądów politycznych przez Twittera” (tak stało się w USA, gdzie Twitter zablokował konto byłego Prezydenta Donalda Trumpa - PAP), Andrzej Duda odpowiedział, że w Polsce nie zna podobnych przypadków.

Sporą część wywiadu poświęcono polityce Polski wobec migrantów. Prezydent przypomniał, że Polska w 2015 roku nie zgodziła się na proponowany przez niektóre państwa Unii Europejskiej system rozdzielania migrantów między poszczególne państwa członkowskie. – Odpowiedzieliśmy bardzo jasno, że jeśli ktokolwiek chce przyjechać do Polski i szuka pomocy lub wsparcia (…), zaakceptujemy taką osobę i udzielimy jej pomocy. Nie zgodziliśmy się jednocześnie na przywożenie do Polski ludzi siłą – argumentował.

Jak ocenił, obecny kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią, jest wynikiem „absolutnie nieodpowiedzialnych, wręcz obłąkańczych jak na międzynarodowe standardy zachowań władz Białorusi”. – Władze białoruskie przerzucają tych ludzi (przekraczających nielegalnie granicę migrantów) na naszą granicę, tak samo jak na granice z Łotwą i Litwą – opisywał Prezydent.

02_pad_usa_fox_js__8771.jpg [281.91 KB]

Podkreślił, że polityka migracyjna polskiego rządu miała i ma poparcie większości mieszkańców kraju i pozostaje w zgodzie z zasadami UE.

– Przede wszystkim wypełniamy nasz europejski obowiązek. Nasza wschodnia granica to granica UE i granica strefy Schengen. Jest naszym obowiązkiem chronić tę granicę przed nielegalną migracją – tłumaczył Andrzej Duda.

– Amerykanie cieszą się demokracją od setek lat i myślę, że sami doskonale wiedzą czego im potrzeba. Decyzje podejmują w wyborach, wybierając swoich reprezentantów, swojego prezydenta – odpowiedział Prezydent RP, proszony przez prowadzącego o porównanie polityki migracyjnej Polski i USA.

Wywiad z Andrzejem Dudą Fox News przeprowadziła w nowojorskiej siedzibie w ubiegły piątek, w czasie jego pobytu na 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Został wyemitowany w poniedziałek w programie Tucker Carlson Tonight o godz. 20 czasu nowojorskiego. (PAP)

 

Prezydent Andrzej Duda w Fox News (1)
Prezydent Andrzej Duda w Fox News (2)
Prezydent Andrzej Duda w Fox News (3)
Prezydent Andrzej Duda w Fox News (4)
Prezydent Andrzej Duda w Fox News (5)
o114286928.jpg
o588376973.jpg
o511845509.jpg
o1332323470.jpg
o2002455829.jpg