Menu rozwijane

10 lipca 2020

– Apeluję do polityków i obywateli, którym bliskie są wartości: stwórzmy „Koalicję Polskich Spraw”. Rozmawiajmy o różnicach między nami na spokojnie, a realizujmy to, co jest istotne – przekonywał Prezydent.

– Oczekuję spokojnego przemyślenia. Myślę, że warto przemyśleć. To bardzo specyficzny moment dziejowy. Europa i świat znalazły się w trudnej sytuacji, myślę o pandemii koronawirusa, o kryzysie gospodarczym. Dzięki dobrym działaniom polskich władz wychodzimy z tej sytuacji w miarę obronną ręką. Jest to dla nas wielka, rozwojowa szansa – powiedział. Jak zaznaczył, warto ją wykorzystać po to, żeby wspólnie działać dla rozwoju Polski.

– Uważam, że fundamentem tego wszystkiego są nasze wartości. Wokół nich powinniśmy budować „Koalicję Polskich Spraw” – akcentował Andrzej  Duda.

Prezydent był pytany, czy powróci do idei przeprowadzenia referendum prekonstytucyjnego. Odparł, że demokracja bezpośrednia jest czymś ciekawym i jest zwolennikiem tego, żeby dawać możliwość głosu obywatelskiego także i w demokracji bezpośredniej.

– Pozostaję przy przekonaniu, że trzeba dyskutować na tematy konstytucyjne i uważam, że nawet jeżeli referendum nie doszło do skutku – chociaż chciałem, żeby było przeprowadzone – to już samo to, że odbył się cały cykl debat konstytucyjnych było interesujące – powiedział.

Zdaniem Prezydenta, powinniśmy rozmawiać na temat konstytucji. – Tego, w jaki sposób ona działa, tego w jaki sposób ona wpływa na nasze życie, czy ona rzeczywiście jest w naszym życiu realizowana – podkreślił.