Menu rozwijane

26 marca 2022

– Dla mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski. Choć suwerenna, niepodległa Ukraina jest w interesie także i bezpieczeństwa Polski – podkreślał Andrzej Duda w wywiadzie dla TVN24.

  • Wizyta Prezydenta USA

– Z całą pewnością to była bardzo ważna wizyta – mówił Andrzej Duda.

– Jeżeli mówimy o wizytach Prezydentów Stanów Zjednoczonych tutaj, u nas, to z całą pewnością po ‘89 roku to była jedna z wizyt absolutnie najważniejszych i dla nas kluczowych – wskazywał.

Prezydent zaznaczył, że dzisiaj Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedza Polskę w sytuacji, która jest w sensie międzynarodowym, ale również tym regionalnym, bardzo trudna, bo wojna jest w naszym regionie, wojna jest za naszą granicą.

  • Obecność sił NATO w Polsce

Prezydent pytany o kwestię obecności wojsk sojuszniczych NATO w Polsce i ewentualnych stałych baz NATO, odpowiedział: Proszę pamiętać, że od 2016 roku nie było takiego momentu, żeby kilku tysięcy żołnierzy amerykańskich nie było w Polsce. Nawet jeżeli ta obecność nazywa się obecnością rotacyjną, to ta rotacja ma charakter stały. Jego zdaniem ta obecność powoli się przekształca – jest dzisiaj już dowództwo amerykańskie zlokalizowane w Poznaniu, tam są oficerowie, których rodziny są już tutaj obecne.

Andrzej Duda relacjonował też podczas rozmów z Prezydentem USA prosił, by „procesy przygotowania nowoczesnego, nowego wyposażenia defensywnego dla polskiej armii czyli samolotów F–35, zestawów obrony przeciwrakietowej Patriot, zestawów artylerii rakietowej HIMARS, czołgów Abrams, których 250 ostatnio kupiliśmy – zostały przyspieszone. – Bo – jak argumentował – chcemy w związku z istniejącą sytuacją naszą armię modernizować jak najszybciej.

  • Pomoc dla walczącej Ukrainy

Andrzej Duda był pytany o pomoc dla walczącej Ukrainy np. obecności wojsk różnych krajów na Ukrainie.

Najważniejsza jest jedność. Sojusz musi zachować jedność w związku z czym, jeżeli pomoc, która jest świadczona musi być pomocą sojuszniczą. Sojuszniczą – co  oznacza – znajdującą akceptację Sojuszu Północnoatlantyckiego – odpowiedział.

  • Rozmowa z Prezydentem Ukrainy

Miałem dzisiaj prawie godzinne, kiedy Prezydent Biden był na Stadionie Narodowym, połączenie z Prezydentem Zełenskim. Rozmawialiśmy, jasno i wyraźnie powiedziałem Prezydentowi: Panie Prezydencie, Wołodymyr, pamiętaj, będę ja, ale są też inni uczciwi ludzie, przywódcy, którzy będziemy czynili wszystko, żeby nie dopuścić do sytuacji, by zawieszenie broni było na was wymuszane, by zawieszenie broni było wymuszane kosztem Ukrainy – relacjonował Andrzej Duda.

Jak dodał, nie wolno do tego dopuścić, bo to w obecnym czasie byłaby zbrodnia na Ukrainie.

Może Cię zainteresować Spotkanie Prezydentów Polski i USA [PL/EN] Prezydent: Sojusz z USA jest silny Prezydenci Polski i USA w Rzeszowie Rozmowa z Prezydentem Ukrainy
Wywiad z Prezydentem w TVN24. Rozmawiał Konrad Piasecki (1)
Wywiad z Prezydentem w TVN24. Rozmawiał Konrad Piasecki (2)
Wywiad z Prezydentem w TVN24. Rozmawiał Konrad Piasecki (3)
Wywiad z Prezydentem w TVN24. Rozmawiał Konrad Piasecki (4)
Wywiad z Prezydentem w TVN24. Rozmawiał Konrad Piasecki (5)
01_Andrzej_Duda_wywiad_TVN_20220326_PK011918.jpg
02_Andrzej_Duda_wywiad_TVN_20220326_PK012001.jpg
03_Andrzej_Duda_wywiad_TVN_20220326_PK011930.jpg
04_Andrzej_Duda_wywiad_TVN_20220326_PK012012.jpg
05_Andrzej_Duda_wywiad_TVN_20220326_PK011964.jpg