Menu rozwijane

29 listopada 2021

– Przez kilka godzin prowadziliśmy dziś z Prezydentami Grupy Wyszehradzkiej ważne rozmowy. Sformułowaliśmy dwie istotne deklaracje. Pierwsza dotyczy sytuacji na granicy UE i NATO. To zdecydowane stanowisko Prezydentów w obronie Polski, naszego sposobu działania. Druga deklaracja dotyczy pandemii koronawirusa i wezwania dla naszych rodaków we wspólnocie wyszehradzkiej, aby się szczepić – mówił Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Gościa Wiadomości” TVP 1.

Rozmowa została przeprowadzona w Budapeszcie. Trwa tu szczyt przywódców państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. 

– Kto jest zaszczepiony, ten jest bezpieczniejszy – podkreślił Prezydent RP. Przypomniał, że sam przyjął już dwie dawki szczepionki. – Trzecia dawka czeka mnie w najbliższym czasie. Chcemy z żoną normalnie funkcjonować i być bezpieczni – dodał.

Nawiązując do sytuacji na granicy z Białorusią, Andrzej Duda zaznaczył: – 
Mamy zobowiązania wobec obywateli, mamy obowiązek strzeżenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i to realizujemy.

– Stan wyjątkowy został wprowadzony m. in. po to, aby służby mogły spokojnie pracować, realizując swoje zadania, zapewniając bezpieczeństwo nie tylko tym, którzy mieszkają przy granicy, ale i nam wszystkim, a także Unii Europejskiej i Sojuszowi Północnoatlantyckiemu – przypomniał.

Jak dodał, „jest bardzo wiele jednoznacznych sygnałów, wskazujących solidarność z nami i akceptację dla sposobu, w jaki sobie radzimy z kryzysem wygenerowanym przez białoruski reżim”. – Śmiało mogę powiedzieć, że mamy sojuszników po swojej stronie – dodał.

Może Cię zainteresować Spotkanie Prezydentów państw V4 w Budapeszcie Apel Prezydentów V4 o szczepienie się przeciw Covid-19 [PL/EN] Wspólne oświadczenie Prezydentów V4 [PL/EN] Wypowiedź na konferencji prasowej Prezydentów państw V4