Menu rozwijane

31 maja 2021

Decyzja ws. ratyfikacji dotyczącej zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej była poprzedzona głęboką analizą – podkreślił w TVP Info Prezydent Andrzej Duda. Wyraził też zadowolenie z debaty, jaka odbyła się w tej sprawie.

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie UE. To kolejny krok, po podpisaniu ustawy ratyfikacyjnej, pozwalający na uruchomienie środków z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Jak wyjaśnił Andrzej Duda w TVP Info, decyzja o ratyfikacji była poprzedzona głęboką analizą prowadzoną od dłuższego czasu. – Poprosiłem też Kolegium ds. polityki międzynarodowej (...) o analizę tego tematu. Mieliśmy w tej sprawie specjalne posiedzenie – zaznaczył. Według Prezydenta, eksperci wskazywali wówczas, że ratyfikacja decyzji będzie najlepszym rozwiązaniem, jakiego Polska może dokonać w obecnej sytuacji.

Prezydent podkreślał w rozmowie, że Fundusz Odbudowy to „olbrzymi plan finansowy”, porównywany z Planem Marshalla, który kiedyś stał się „początkiem wielkiej prosperity gospodarczej Europy Zachodniej”. – Miejmy nadzieję, że tak się stanie także i teraz, że właśnie ta gigantyczna, niewyobrażalna wręcz kwota 750 mld euro, jaka jest przewidziana w całym instrumencie finansowym, podzielona na dwie części – 390 mld jako środki, które nie będą zwracane przez państwa członkowskie i 360 mld jako środki, które będą udzielane w formie pożyczek, to jest niezwykły impuls finansowy dla rozwoju przede wszystkim infrastrukturalnego – podkreślił Prezydent.

Pytany o wycofanie się z sankcji przez amerykańską administrację wobec firmy budującej gazociąg Nord Stream 2, odparł: – Rzeczywiście przyznaję, że to było zaskakujące – tak nagła zmiana stanowiska, zresztą też przez samego Prezydenta Bidena, bo przecież do niedawna Pan Prezydent miał jednak inne zdanie na temat Nord Stream 2. Byliśmy przygotowani, że może taka sytuacja kiedyś w ogóle nastąpić i stąd spokojna, konsekwentna realizacja postulatu dywersyfikacji dostaw, rozbudowa gazoportu w Świnoujściu – dodał Andrzej Duda. Wśród kolejnych planów energetycznych wymienił budowę kolejnego gazoportu w Gdańsku, gazociągu Baltic Pipe, które – jak mówił – mają zapewnić różne możliwości dostaw energii do Polski i całego Trójmorza.

– Kwestia Nord Stream 2 to nie jest tylko zagadnienie dotyczące Polski. Proszę pamiętać o zdecydowanym sprzeciwie Słowacji, o bardzo zdecydowanym sprzeciwie Ukrainy. To w te interesy przede wszystkim uderza budowa Nord Stream 2, ale stawia pod ogromnym znakiem zapytania również suwerenność energetyczną wielu państw UE, bo bardzo wzmacnia i monopolizuje pozycję rosyjskiego dostawcy gazu – powiedział Prezydent.

Pytany o decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów, Andrzej Duda odparł: – Byłem głęboko zdumiony, że ta decyzja ma taką a nie inną treść. Jest to dla mnie niepoważne, wręcz nieodpowiedzialne i niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że u naszych sąsiadów, tuż za naszymi granicami znajdują się kopalnie węgla brunatnego. (PAP)

Pałac Prezydencki | Wywiad Andrzeja Dudy dla TVP Info
Pałac Prezydencki | Wywiad Andrzeja Dudy dla TVP Info
Pałac Prezydencki | Wywiad Andrzeja Dudy dla TVP Info
Pałac Prezydencki | Wywiad Andrzeja Dudy dla TVP Info
o131493668.jpg
o94043034.jpg
o1065552490.jpg
o28516707.jpg