Menu rozwijane

07 grudnia 2018

Wywiad Prezydenta dla TVP Katowice

o1670376560.jpg

Marek Durmała, dzień dobry. Gościem specjalnym „Rozmowy Dnia” jest Prezydent Andrzej Duda. Dzień dobry, Panie Prezydencie.

Prezydent RP Andrzej Duda: witam serdecznie pana redaktora, witam naszych widzów.

Panie Prezydencie, zacznę od cytatu tego tygodnia: „Nie pozwolę zamordować polskiego górnictwa”. Słuchał nie tylko Śląsk, ale także cały świat i Europa, która z kolei przypomina, że spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 38 zlokalizowanych jest w Polsce. Jak pogodzić ekologię z ekonomią? Jak pokazać, że oprócz dobrych chęci mamy także dobre rozwiązania?

Może Cię zainteresować Spotkanie z mieszkańcami Raciborza Wystąpienie Prezydenta RP podczas sesji poświęconej deklaracji „Just Transition” [PL/ENG] Udział Prezydenta RP w Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach [PL/EN] Poprzez inwestycje w przemysł, w to, żebyśmy stosowali innowacyjne technologie, jeżeli chodzi właśnie chociażby o wykorzystanie węgla, bo rozumiem, że przede wszystkim o tym pan redaktor mówi. Ale to także wielki apel do nas wszystkich – do mieszkańców. Bo – niestety – cały czas w Polsce jeszcze wielu ludzi pali w swoich piecach śmieciami, to także ogromny problem emisji zanieczyszczenia – i to jest przede wszystkim największe źródło smogu w naszych miastach. Tutaj trzeba apelować o to, by starać się jak najbardziej wykorzystywać czyste paliwa, żeby właśnie wspólnie dbać o środowisko naturalne.

Natomiast: nie zamordować górnictwa. No nie zamordować właśnie poprzez inwestycje w nowoczesne technologie – z jednej strony – czyli żebyśmy mogli wykorzystywać węgiel, który jest naszym strategicznym surowcem, mamy go najwięcej w Europie. Żebyśmy mogli z niego korzystać, czyli żeby spalanie węgla było czystsze. Żebyśmy inwestowali w technologie, które umożliwiają gazyfikację węgla – nad tym powinni pracować nasi naukowcy, i zresztą pracują, tylko w te badania trzeba mocno inwestować. A z drugiej strony – także jak najnowocześniejsze, a zarazem jak najbezpieczniejsze górnictwo.

Pytanie: czy zdążymy? Bo Sekretarz Generalny ONZ mówi: „Czasu już nie ma, trzeba podejmować radykalne działania”. Komisja Europejska: „Najwyższa pora, byście zamknęli kopalnie”. Jak w takim razie, Panie Prezydencie, znaleźć wspólny język?

Spokojnie, spokojnie! Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to my – jak na razie – jesteśmy prymusem w dziedzinie ograniczania emisji, bo o tym w tej chwili mówimy. W stosunku do protokołu z Kioto przeszło pięciokrotnie przekroczyliśmy redukcję, którą na nas nakładano. Mówiono, że w stosunku do bazowego roku 1988 mamy zredukować o 6 proc., a zredukowaliśmy prawie o 30 proc., dokładnie o 29. Więc można powiedzieć, że w zakresie redukcji emisji jesteśmy prymusem. A poza tym – co jest najważniejsze? Nasze PKB cały czas rośnie, a emisyjność naszej gospodarki spada. W związku z powyższym naprawdę jesteśmy na dobrej ścieżce rozwojowej.

Takie gospodarki jak chociażby niemiecka emitują znacznie więcej CO2 do atmosfery niż my, więc po prostu realizujemy tu plan działań, robimy to rozsądnie. Cieszę się, że teraz, w czasie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, jedną z naszych propozycji – jaką jest deklaracja „Just Transition”, czyli przekształcenia gospodarki w kierunku bardziej chroniącej klimat – wszyscy przyjęli, bo to niezwykle ważne, że przywódcy się na to zgodzili. Ona właśnie mówi o mądrej transformacji gospodarki z uwzględnieniem potrzeby zachowania miejsc pracy, w związku z tym – z uwzględnieniem interesów społeczeństwa. A więc – z jednej strony – chronimy klimat, dbamy o zrównoważony rozwój, ale z drugiej – dbamy także o bieżące dobro rodziny, człowieka, mieszkańca. I to jest też kwestia niezwykle istotna – to powinno być zrównoważone.

Chyba najlepszym argumentem jest przykład Katowic, metamorfoza Śląska. Witał Pan gości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – to jest gmach, który znajduje się przecież w miejscu, gdzie ponad dwie dekady temu wydobywano węgiel.

W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się Kopalnia „Katowice”, która była normalną, pracującą kopalnią. To oczywiście ma rangę pewnego symbolu w stosunku do całego szczytu klimatycznego. Natomiast powtarzam: nowoczesna gospodarka innowacyjna to wielkie zadanie i na to trzeba przeznaczać środki, bo chcemy mieć miejsca pracy, chcemy, żeby ludzie pracowali w nowoczesnym, bezpiecznym, proekologicznym przemyśle.

Powiedział Pan rok temu w Siemianowicach Śląskich, że chce Pan, aby Śląsk pozostał naszym skarbem. Zapytam w tym kontekście, bo jesteśmy dzisiaj w Raciborzu, ale przejeżdżał Pan przez te małe miasteczka i wsie: czy śląskie się zmienia w odpowiednim tempie?

Zmienia się. Cała Polska się zmienia. Ale Śląsk rzeczywiście zmienia się bardzo szybko. Mam nadzieję, że będzie zmieniał się jeszcze szybciej – w miarę, jak rząd będzie realizował swój program dla Śląska. Pamiętajmy, że to 88 przedsięwzięć tutaj, na Śląsku, na łączną kwotę 55 mld złotych. Więc są to gigantyczne pieniądze, które rząd zamierza wpompować w Śląsk. Liczę, że tak się stanie i że także będzie to impulsem rozwojowym dla tego regionu, dla województwa śląskiego. I że właśnie będą to przede wszystkim inwestycje tworzące nowoczesną gospodarkę, nowoczesne i dobrze płatne miejsca pracy. I że dzięki temu będą się mogły tutaj, na Śląsku, rozwijać rodziny. Co jest wielkim skarbem Śląska? Przede wszystkim ludzie. Oczywiście ktoś powie: „Zasoby naturalne”. Tak, ale przede wszystkim ludzie. I ten etos ciężkiej, rzetelnej pracy, który zawsze tutaj był niezwykle obecny, solidarność, którą górnicy i ich rodziny mają w swoich sercach, duszach – to jest coś, co na pewno może, i powinno, emanować przykładem na całą Polskę.

A popiera Pan to całe przenoszenie punktu ciężkości, że przecież ta wielka debata – największa, jeżeli chodzi o klimat – w tym roku odbyła się właśnie w Katowicach? Nie we Wrocławiu czy chociażby w Warszawie. Że miasto węgla i stali staje się miastem wielkich debat?

No tak, i staje się też miastem kultury. Wspomniał pan o słynnej sali koncertowej w sercu Katowic – to jedna z najpiękniejszych, najnowocześniejszych i o najlepszej akustyce sal na świecie. Więc nie jest to tylko kwestia tego, że w Polsce – to jedna z najlepszych sal na świecie! Śląsk i Katowice naprawdę mają dzisiaj powody, by iść z podniesionym czołem, ale przede wszystkim – chwalić się swoim dorobkiem.

Panie Prezydencie, na koniec COP24. Będzie „sprawdzam”. W jakim kierunku pójdziemy od porozumienia paryskiego, które mniej więcej mówi: macie redukować emisję, ale zróbcie to tak, jak potraficie najlepiej, nie ze szkodą dla ludzi. W jakim kierunku pójdziemy dalej? Mam na myśli porozumienia katowickie, jeśli takie uda się wypracować.

Jaki będzie efekt – zobaczymy. Negocjatorzy cały czas pracują, jeszcze nic na pewno nie można powiedzieć, ale przyjęcie deklaracji „Just Transition”, o czym już wspomniałem, idące dokładnie w duchu porozumienia paryskiego, jest tutaj bardzo dobrym sygnałem. I liczę na to, że rzeczywiście ten pakiet decyzji, które nazywamy „Katowice Rulebook”, będzie przyjęty i faktycznie to porozumienie paryskie zostanie wypełnione treścią i będzie mogło być realizowane właśnie dzięki COP24.

Panie Prezydencie, już na koniec: Barbórka. Za nami święto górników. Czego życzyłby Pan w takim razie górnikom? I jakie oczekiwania od branży górniczej?

No przepraszam, nie tylko życzyłbym, ale życzyłem górnikom.

Zgadza się.

Dokładnie w Kopalni „Brzeszcze” spotkałem się z górnikami, składałem im życzenia. Przede wszystkim tego, by mogli spokojnie pracować, żeby się nie obawiali, że Polska będzie pochopnie likwidowała wydobycie węgla, bo jest to niezwykle ważna, strategiczna gałąź naszego przemysłu. Zresztą – jak widać – węgiel nie tylko dobrze się sprzedaje na świecie, ale jego ceny są w tej chwili wysokie, więc branża ma się dobrze. I chciałbym, żeby miała się jeszcze lepiej. Ale przede wszystkim chciałbym, żeby była doinwestowana, żeby były to nowoczesne kopalnie. Bo im bardziej są one nowoczesne, tym bardziej proekologiczne. Bo dzisiaj wszystko idzie w tym kierunku. I życzę górnikom, by mogli spokojnie pracować i żeby za każdym razem wracali z szychty do domu, do swoich rodzin, które zawsze czekają na nich z utęsknieniem.

To bardzo ważne słowa. W takim razie zapytam, bo Ślązacy zawsze są gościnni: smakowała rolada, kluski i modra kapusta?

Smakowała. Zawsze smakuje! Tylko trzeba się pilnować.

Zdecydowanie! Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za rozmowę.

Bardzo dziękuję. Jeszcze raz szczęść Boże dla wszystkich górników.

Gościem specjalnym „Rozmowy Dnia” był Prezydent Andrzej Duda.