Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 19 grudnia 2005

Uroczystość przekazania Prezydentowi RP "Światełka Betlejemskiego"

19 grudnia 2005 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość przekazania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandrowi Kwaśniewskiemu „Światełka Betlejemskiego” przez Związek Harcerstwa Polskiego.
 
Związek Harcerstwa Polskiego podjął zapoczątkowany przez skautów austriackich zwyczaj i od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju trafia na polskie stoły wigilijne, do kościołów, szkół, szpitali, domów opieki społecznej oraz do władz lokalnych i państwowych.
 
Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział m.in.:
 
Stało się już tradycją, dla mnie w tym roku tradycją jeszcze tym bardziej wzruszającą, bowiem w Pałacu Prezydenckim, ze mną jako Prezydentem RP spotykacie się po raz ostatni. Za każdym razem to Światło Betlejemskie, które było tutaj przynoszone było znakiem wielkiej nadziei na pokój, bezpieczeństwo, na dialog między ludźmi, na dobroć, która powinna panować w kontaktach między narodami i poszczególnymi osobami. To światło, które otrzymywałem od Was i które otrzymam za chwilę przekazywaliśmy zawsze do prezydenckiej kaplicy i czuwał nad nim ksiądz kapelan płk Jan Domian. To było bardzo ważne światełko, bowiem nie tylko życzące realizacji wszystkich wartości i planów, ale także zobowiązujące, że właśnie my – jako najwyżsi urzędnicy państwa, my jako ci, którzy tworzymy rzeczywistość polityczną, rzeczywistość prawną naszego kraju powinniśmy działać. To, że to światełko było przynoszone przez druhny i druhów to tym bardziej nas zobowiązywało i staraliśmy się przez te 10 lat wykonywać zadania najlepiej jak potrafiliśmy. Mam nadzieje, że Wy to widzicie i doceniacie. Zapewne nie wszystko się udało, ale Polska jest rzeczywiście krajem innym i lepszym i wierzę, że tą dobrą drogą- , która jest pełna możliwości i bezpieczna - będzie szła naprzód. Chcę podziękować Związkowi Harcerstwa Polskiego za obecność coroczną w Pałacu Prezydencki i za naszą współpracę. Dla mnie bycie patronem Związku Harcerstwa Polskiego było pewnym protokolarnym obowiązkiem, ale przede wszystkim było wielką radością, wielką przyjemnością, bowiem widziałem co się dzieje, widziałem jak ZHP pokonuje kłopoty, jak potrafi trzymać się tych bardzo tradycyjnych form działania, wychowywania młodych ludzi, jednocześnie jak jest otwarty na wszystkie nowości, a więc wypełnia w polskim systemie wychowawczym rolę nadzwyczajną – taką, którą nie wypełnia ani rodzina, ani szkoła, ani kościół – z całym szacunkiem, która jest czymś zupełnie zasadniczym dla ukształtowania młodego człowieka jako dobrego człowieka, jako dobrego obywatela i jako istotę aktywną, bardzo wrażliwą na problemy i na  innych. Chcę za to Związkowi bardzo serdecznie podziękować. Chcę pogratulować nowo wybranym władzom ZHP – druhnie naczelnik, druhowi przewodniczącemu. Wierzę, że współpraca z moim następcą będzie się układała conajmniej tak dobrze jak ze mną. A na mnie możecie liczyć oczywiście w innej formie, czyli już byłego prezydenta.
Druhny i Druhowie, życzę Wam wszelkiej pomyślności. Przekażcie te najlepsze słowa – spokojnych świąt i dobrego Nowego Roku i rozwoju ZHP i tego, żebyście mieli wielkie poczucie służby, misji, bo od czasów ruchu skautowskiego, to przede wszystkim była misja plus zabawa, ale to nigdy nie była biurokracja, formalizm. To Wy odmładzaliście starych, a nie starzy Was tłamsili i zmuszali do działań, które by Wam nie odpowiadały. Tego Wam życzę z całego serca, chcę podziękować również za piękne śpiewanie, to wielka radość Was słuchać. Chcę te życzenia wyrazić w imieniu Pani Prezydentowej, w imieniu moich wspólpracowników. Moi Drodzy za te 10 lat wielkie podziękowania. To nie był tylko ceremoniał, to nie była tylko tradycja coroczna. Chcę Wam powiedzieć, że to Światełko Betlejemskie, które było w kaplicy – zapalaliśmy od niego wiele innych świeczek w przekonaniu, że ono jest źródłem nadziei, ale także pewnego obowiązku, - który my – dorośli, my, którzy odpowiadamy za Polskę i za losy świata powinniśmy rozumieć i podjąć. Cieszę się, że przez te 10 lat, także przy Waszym wsparciu mogłem jak najwięcej dla dobra młodych Polaków i wszystkich, którzy żyją w naszym kraju i dla naszej ojczyzny, całej rodziny europejskiej uczynić. Dziękuję bardzo, wesołych świąt, wszystkiego dobrego w Nowym Roku i do zobaczenia – już gdzie indziej, już w innych rolach, ale zawsze równie serdecznie. Wszystkiego dobrego.
Poleć znajomemu