przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Piątek, 2 grudnia 2005

Wizyta oficjalna Prezydenta RP w Republice Austrii

2 grudnia 2005 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wraz z Małżonką złożył oficjalną wizytę w Republice Austrii.
 
Prezydent RP spotkał się przed południem z Prezydentem RA Heinzem Fischerem. Podsumowując rozmowy Prezydent RP powiedział dziennikarzom:
 
Chcę wyrazić wdzięczność Panu Prezydentowi za zaproszenie do złożenia wizyty. Pan Prezydent – pełniąc różne role, także przewodniczącego parlamentu Austrii – wniósł bardzo wiele do relacji polsko-austriackich. Cenię to niezwykle i chcę w imieniu Rzeczypospolitej mu za to podziękować. Te 10 lat dla Polski były wyjątkowe. Nie tylko mamy nową Konstytucję, nie tylko weszliśmy do NATO, ale jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy aktywnym krajem w regionie i tym państwem, które z regionu bałtyckiego eksportuje stabilność. Myślę, że jest to istotne i doceniane. To było również bardzo docenione w związku z naszą rolą mediacyjną na Ukrainie. Jestem przekonany, że ostatnie 10 lat pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym to był czas dla Polski dobry. Jestem rad, że jako Prezydent mogłem się do tego przyczynić. Ważne były w tym czasie stosunki polsko-austriackie, ważne było poparcie Austrii dla naszych starań o wejście do UE i bardzo ważna była nasza wzajemna aktywność polityczna. Doceniamy inwestycje austriackie w Polsce. To niezwykle pomogło nam w modernizowaniu Polski i przygotowaniu jej do obecności w Unii. Cieszę się także, że po latach takie napięcia jakie bywały w stosunkach  polsko-austriackich – związane choćby z pobytem niektórych moich rodaków tutaj, w Austrii i nielegalną pracą czy niesformalizowanymi pobytami – właściwie się skończyły. Dzisiaj możemy mówić już całkiem spokojnie o tej sytuacji i wierzę, że będzie całkowita normalność w postaci otwarcia rynku pracy. A więc będziemy mogli cieszyć się, że jesteśmy wspólnie w strukturach europejskich. Dziękuję bardzo za te 10 lat moim austriackim partnerom. Miałem okazję współpracować z Prezydentem Klestilem, teraz z Prezydentem Fischerem, Kanclerzami, ministrami. Wszystkim im wyrażam swoją wdzięczność. Wielu z nich gościłem w moim Pałacu Prezydenckim. Wyrażam też przekonanie, że po zmianie rządów w Polsce, po zmianie Prezydenta, ta dobra jakość relacji polsko-austriackich będzie utrzymana, bo to leży w interesie naszych krajów. To jest potrzebne również UE. W ten sposób możemy lepiej i skuteczniej realizować główne cele Unii. Jestem przekonany, że mój następca i nowy rząd Polski z wielką aktywnością podejdzie do stosunków z Austrią i że to wszystko dobre, co udało nam się osiągnąć, będzie wzmacniane i kontynuowane. Ze słów, które usłyszałem od Prezydenta Fischera wynika jasno, że strona austriacka do takiej aktywnej współpracy z Polską jest gotowa. Czeka na nowego Prezydenta, na nowego premiera, na nowych ministrów. Pracujmy dalej!
 
Następnie Prezydenci udali się do Austriackiej Galerii Narodowej, gdzie zwiedzili wystawę „Nowa Austria”.
 
Po południu Prezydent RP spotkał się z Przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austrii Andreasem Kholem.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.