przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Czwartek, 17 lutego 2005

Odznaczenia dla zasłużonych działaczy Krajowej Izby Gospodarczej

17 lutego 2005 roku w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył odznaczenia i ordery zasłużonym działaczom Krajowej Izby Gospodarczej z okazji 15-lecia działalności Izby.
Za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarczego kraju odznaczeni zostali:

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - Jan Witkowski
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - Andrzej Arendarski, Włodzimierz Hausner, Marek Kłoczko, Feliks Kulikowski, Władysław Wężyk
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Andrzej Rajpert, Ireneusz Wrześniewski
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Zbigniew Dworzecki, Kazimierz Pazgan, Zdzisław Szczerbaciuk
Złotym Krzyżem Zasługi (po raz drugi) - Tadeusz Świątkowski
Złotym Krzyżem Zasługi - Henryk Brewiński, Michał Chałoński, Marek Kamiński, Jerzy Markuszewski, Zbigniew Sebastian, Andrzej Wizimirski.

Zwracając się do zebranych Prezydent RP powiedział:

Witam bardzo serdecznie w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej, która w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Proszę przyjąć te odznaczenia jako dowód uznania dla Waszej pracy zarówno w Krajowej Izbie Gospodarczej, ale także osiągnięć osobistych, które przez lata wnosiliście dla pożytku Rzeczypospolitej, zajmując swoje miejsce w historii naszego kraju. Chcę podkreślić, że Krajowa Izba Gospodarcza od początku swego istnienia była ważnym ośrodkiem opiniotwórczym ludzi biznesu, przedsiębiorców, ale także tych wszystkich, którzy o Polsce myśleli w kategoriach jej gospodarczego i promocyjnego sukcesu.
Tak się składa, że właściwie od samego początku Krajowej Izby Gospodarczej, mogłem z nią blisko współpracować, mogłem widzieć osiągnięcia, mogłem korzystać z różnych form działań, które były przez Was organizowane. Byliście miejscem spotkań prezydentów, którzy przyjeżdżali do Polski, byliście uczestnikami naszych wypraw za granicę, gdzie promowaliśmy polską gospodarkę. Za to wszystko chciałbym bardzo serdecznie podziękować i powiedzieć, że jest to dorobek unikalny. Jest to dorobek, którego nie da się przecenić, nie da się pominąć i który ma także swój bardzo praktyczny wymiar. Oto bowiem, oczywiście nie ma bezpośredniej zależności między aktywnością promocyjną i naszymi spotkaniami, które wspólnie organizowaliśmy a rozwojem gospodarki, czy wzrostem eksportu, ale niewątpliwie powodem do wspólnej satysfakcji jest to, że polska gospodarka rozwija się. W ostatnim roku miała wyjątkowo wysokie tempo wzrostu, a polski eksport w ostatnich kilkunastu latach właściwie nie tylko odmienił swoją strukturę, jak i kierunki docierania, ale także jest w zupełnie innej skali. Za to wszystko chcę Wam, szanowni Państwo podziękować i docenić, iż w tym dorobku jest również doradztwo i szkolenia. Są różnego rodzaju seminaria, konferencje, które pomagają w poznawaniu Polski również za granicą oraz są dobrą informacją dla gości, którzy z zagranicy do Polski przybywają.
Chcę również podziękować Izbie za mocno słyszalny w trakcie prac legislacyjnych głos w różnych kwestiach dotyczących rozwoju gospodarki, a także w rozwoju całej naszej Ojczyzny. Krajowa Izba Gospodarcza jest niewątpliwie instytucją, która wpływa na życie gospodarcze i na politykę ekonomiczną kraju. Chcę również powiedzieć, że wdzięczny jestem Krajowej Izbie za wkład w sprawę europejską. Za Wasze zaangażowanie zarówno w zmiany prawne, które dostosowywały nas do standardów Unii Europejskiej, za przygotowanie środowiska przedsiębiorców do tego nowego wyzwania, ale także później za tę promocję bezpośrednią wśród obywateli, wyborców, którą przeżyliśmy przed referendum europejskim.
Dzisiejsza, już za chwilę blisko roczna obecność Polski w Unii Europejskiej jest potwierdzeniem, że ci, którzy głosowali „za” mieli rację, że oto dzięki Unii Europejskiej otwierają się nowe i naprawdę bardzo pasjonujące perspektywy dla naszego kraju, a także dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Nasi przedsiębiorcy już pokazali, że potrafią poruszać się w nowej i po nowej Europie, że są konkurencyjni i otwarci na zmiany i że również wynika to z Waszych wysiłków samorządu gospodarczego, który – jak powiedziałem – już przed akcesją podejmował różne inicjatywy, pomagał firmom w odnalezieniu się na unijnym rynku. Jestem przekonany, że przyszłość Polski w Unii Europejskiej rysuje się dobrze. Nie jest wolna od różnego rodzaju kłopotów, czy napięć, które będziemy przeżywać, ale kierunek został wyznaczony. Patrząc na to, co już udało nam się dokonać, jestem spokojny, że polscy przedsiębiorcy, że ci, którym patronujecie jako Krajowa Izba Gospodarcza, będą nie tylko dobrze znajdowali się w tej już wielkiej, liczącej dzisiaj blisko 400 milionów ludzi gospodarce rynkowej Europy, ale będą również zarażać innych pomysłami, będą nakłaniać ich, aby szli ich drogą, będą mobilizować lokalne środowiska. Chcę za to wszystko bardzo Krajowej Izbie Gospodarczej podziękować. Jutro będę miał okazję jeszcze przemawiać na uroczystym koncercie, więc pozwólcie, że nie wszystko dzisiaj Wam powiem, bo jutrzejsze przemówienie byłoby może zbyt nudne, ale 15 lat III Rzeczpospolitej, 15 lat Krajowej Izby Gospodarczej, 15 lat polskiej gospodarki rynkowej, 15 lat polskiego zwrotu w stronę Europy i globalnej gospodarki, to jest na pewno historia, która wymaga jeszcze dokładnego opisania, ale jest to historia sukcesu. Jest to historia pisana Waszymi życiorysami, bardzo wielu ludzi tutaj nieobecnych, ale warta wspomnienia i to właśnie czynię.
Na zakończenie pozwólcie, że zwrócę się imiennie do dwóch osób: Pana Prezesa Witkowskiego – gratuluję mu! Tak się składa, że też znamy się od lat, a nawet mamy pewne związki regionalne, jak to się teraz zwykło w Unii określać, ale informuję Państwa, że to, że obaj mamy związki z Białogardem nie miało żadnego wpływu na odznaczenie, które uzyskał, a jest to dowód jego wytrwałej pracy i wielu lat obecności w polskim życiu gospodarczym.
I pozwólcie, że szczególnie serdecznie zwrócę się do Andrzeja Arendarskiego za jego mądre, aktywne i elastyczne kierowanie w okresie piętnastu lat Krajową Izbą. Czasy były różne. Czasami wymagały większej drapieżności, czasami większego spokoju, ale zawsze Pan Andrzej Arendarski znajdował właściwy sposób, aby Wasza organizacja była obecna, żeby mądrze wpisywała się w to, co w Polsce się dzieje, żeby promowała rozsądne rozwiązania. On osobiście był człowiekiem twórczym, na tyle skromnym jak należy, na tyle odważnym jak trzeba, ale zawsze potrzebnym, użytecznym, bardzo koleżeńskim i kooperatywnym, bardzo dobrze współpracującym także z Kancelarią Prezydenta, ze mną osobiście – za to Panie Andrzeju, Panie Prezesie serdecznie dziękuję!
I wszystkim Wam, Panowie odznaczeni, życzę zdrowia i pomyślności. Pamiętajcie, że piętnaście lat, to nie jest jeszcze nawet matura, jest jeszcze wiele do zrobienia. Wierzę, że Krajowa Izba Gospodarcza właśnie będzie zaznaczała swoje mocne ślady w kolejnych latach i dekadach w rozwoju demokratycznej Polski, silnej Polski w silnej Europie.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.