Menu rozwijane

27 grudnia 2008

27 grudnia 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński udał się z wizytą do Poznania, gdzie wziął udział w obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Prezydent RP złożył wieniec przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz wygłosił przemówienie.

„Szanowni Państwo,

kilka tygodni temu 11 listopada obchodziliśmy 90. rocznicę naszej niepodległości. Tego dnia rozbrojono niemiecką załogę w Warszawie, trzy dni później powstał rząd Jędrzeja Moraczewskiego, a wcześniej jeszcze Marszałek Piłsudski otrzymał najpierw władze wojskową, a później stanowisko tymczasowego naczelnika w państwie. W tych dniach Wielkopolska była jeszcze pod władzą Niemców.

Na początku grudnia zebrał się sejm dzielnicowy, powołano Naczelny Komisariat Ludowy, polski organ władzy na tym terenie, ale sytuacja dalej pozostawała niejasna. Rozejm zawarty 11 listopada 1918 roku kończący I wojnę światową w istocie pozostawiał te ziemie Niemcom. 26 grudnia tu do stolicy Wielkopolski, do Poznania przybył Ignacy Paderewski. Przybył i jego przyjazd spowodował wielką polską demonstrację niemiecką kontrdemostrację która zmieniła się w walki zbrojne. Te walki, jak wiemy zakończyły się naszym zwycięstwem, po 48, 50 w istocie dniach, rozejmem w Trewirze. Prawie cała Wielkopolska została wyzwolona, była już w polskich rękach, choć ostatecznie dopiero Traktat Wersalski Wielkopolskę do Polski przyłączył, nie wiemy jednak co by było, gdyby nie powstanie. Tak więc słowa Pana Marszałka, że Wielkopolanie niepodległość i jedność z ojczyzną – Polską, wywalczyli sobie sami, są prawdziwe. To było zwycięskie powstanie, które było częścią pewnej tradycji.

Polska zna historię końca XVIII i XIX wieku a także początku wieku XX, jeżeli chodzi o zabór pruski. Z Wielkopolską na czele przede wszystkim z takich wydarzeń jak strajk dzieci we Wrześni, jak obrona prawa do nauki chociażby religii w języku polskim, jak działalność księdza Wawrzyniaka, jak słynny wóz Drzymały, czyli walkę prowadzoną metodami pokojowymi. Jak powiedział Pan Marszałek walkę polegającą na tworzeniu polskich struktur społecznych, przypomnijmy jednak, że Wielkopolska ma także inną tradycję, zwycięskie boje w okresie Insurekcji Kościuszkowskiej, tak zwane powstanie 1806 roku związane z klęską Prus w wojnie z Francją napoleońską, pomoc dla powstania listopadowego, w końcu walki na terenie Wielkopolski w okresie powstania w okresie 1848 roku.

Nie jest więc tak, że wybuch z końca roku 1918 nie był wynikiem istniejącej tu tradycji. Ta tradycja tu, tak jak w całej Polsce istniała i połączenie tej tradycji z tradycją pracy organicznej dało rezultat zwycięskiego, choć może nie jedynego ale zwycięskiego powstania. Dały sukces, te zdarzenia w postaci zjednoczenia naszego kraju a przynajmniej podstawowych jego terytoriów. Dlatego też jeżeli obchodzimy dziś 90. rocznicę odzyskania niepodległości, to nie możemy zapomnieć o powstaniu Wielkopolskim. Nie możemy zapomnieć o tej niezwykle istotnej części naszego kraju ze swoją tradycją, ze swoim sposobem myślenia, ze swoim typem nowoczesności. Pamiętamy o tym, tak samo jak pamiętamy o tym, ze przed ponad tysiące laty tu właśnie na terenie Wielkopolski: w Poznaniu i Gnieźnie powstawało nasze państwo, które istnieje 10 i pół wieku, choć w jego państwowej historii była ponad 120 letnia przerwa.

W trakcie tej przerwy walczyliśmy, jak mało kto i pracowaliśmy, i to razem dało sukces. I za to chciałbym Wam mieszkańcom Wielkopolski podziękować i za jedno, i za drugie, za ową wspominaną już dziś historię najdłuższej wojny w Europie, ale także za walki toczone od 1794 do 1919 roku i za te ostatnie zwycięskie powstanie. Chwała Bohaterom!”

Następnie Prezydent Kaczyński udał się do Kościoła Farnego p.w. św. Marii Magdaleny i św. Stanisława, gdzie wziął udział we Mszy Św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Lokalizacja