Menu rozwijane

21 grudnia 2008

21 grudnia 2008 r. w Synagodze im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków w Warszawie odbyła się ceremonia zapalenie świeczki chanukowej oraz uroczysta modlitwa z okazji 90. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki Marii Kaczyńskiej.

Prezydent RP Lecha Kaczyński zainicjował tradycję zapalania świeczek chanukowych przez Głowę Państwa – dwa lata z rzędu w Pałacu Prezydenckim, a w br. w Synagodze Nożyków. Jest to pierwsza po II wojnie światowej wizyta urzędującego Prezydenta w Synagodze.

W uroczystości udział wzięli: Para Prezydencka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Mariusz Handzlik, Kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Piotr Kadlčik, przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski przez młodzież z chóru z Zespołu Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, przybyłych gości przywitał przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Piotr Kadlčik. Następnie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odmówił modlitwę Mojżesza Schorra oraz modlitwę za Ojczyznę, specjalnie przygotowaną na tę okazję.

Następnie Prezydent RP zapalił pierwszą świecę chanukową, Rabin Michael Schudrich wraz z attaché ds. Kultury Ambasady Izraela w Polsce Alon Simhayoff świecę pomocniczą.

Na zakończenie Piotr Kadlčik w imieniu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej złożył na ręce Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego tekst modlitwy z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Święto Chanuka upamiętnia ponowne oczyszczenie i poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej, która została zbezczeszczona przez Greków w II w p.n.e. i odzyskana przez społeczność żydowską w powstaniu Machabeuszy. Gdy żydowscy powstańcy zdobyli Świątynię, znaleźli w niej tylko jedną fiolkę czystej rytualnie oliwy, nadającej się do lamp świecznika - menory, który zgodnie z Torą Mojżesza był ustawiony w tzw. Miejscu Świętym. Taka ilość oliwy była w stanie podtrzymać ogień menory zaledwie przez jeden dzień. Tymczasem na wyrobienie nowego zapasu oliwy, nadającej się do użytku świątynnego, potrzeba było aż ośmiu dni. Bóg jednak dokonał cudu i sprawił, że oliwa z jednej fiolki podtrzymała ogień menory przez całe osiem dni, dopóki nie wyrobiono nowego zapasu.

Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch – drugiego, aż do ósmego, kiedy zapalane jest osiem świateł (lamp oliwnych, albo współcześnie - świec). Do tego używany jest charakterystyczny świecznik - chanukija. Oprócz chanukiji musi też palić się inne światło - nie należy bowiem stosować świecznika w celach utylitarnych, a jedynie jako znak cudu.