Menu rozwijane

31 grudnia 2008

31 grudnia 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wygłosił orędzie noworoczne.

Przekazujemy treść orędzia:

„Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy!

Za kilka godzin rozpoczniemy nowy 2009 rok. W 2008 obchodziliśmy ważną rocznicę 90-lecia naszej niepodległości. W tym, który nadchodzi czeka nas nie mniej ważna rocznica. To już 20 rok naszej na nowo odzyskanej wolności. Czas płynie szybko, ale są jeszcze wśród nas ci, którzy pamiętają Polskę przedwojenną. Z drugiej strony w dorosłość wkraczają ludzie, którzy w ogóle nie pamiętają komunizmu.

Mamy różne życiorysy, zawody, reprezentujemy różne pokolenia i różne regiony naszego kraju, ale łączy nas jedno - Polska. Ważne rocznice bardzo dobrze uświadamiają nam czym jest Ojczyzna, nasz wspólny kraj, który dziedziczymy po przodkach i który powinniśmy w jak najlepszym stanie przekazać naszym potomkom. W moim noworocznym przesłaniu, chciałbym powtórzyć to, co mówiłem Rodakom podczas wielu spotkań w całym kraju. Polska jest jedna. Od Świnoujścia do Ustrzyk Górnych, od Puńska po Bogatynię jesteśmy jednym państwem. Mamy różne przekonania i aspiracje, nierzadko różne pochodzenie, czasem także wyznanie, ale wszyscy jesteśmy córkami i synami Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

W 20 roku naszej wolności mamy powody do dumy. Oczywiście niemało jest jeszcze w Polsce do zrobienia. Na pewno nie wszystko wyszło nam tak jak byśmy chcieli i w naprawie naszej Ojczyzny z całą pewnością nie można ustawać. Przyszły rok, ze względu na światowy kryzys stawia nas przed szczególnymi wyzwania. Ale wolna Polska i wolni Polacy uczynili w ostatnich latach wiele by umacniać pozycję Rzeczpospolitej w rodzinie narodów Europy i Świata. Wielu z Państwa przeżyło ten rok ciężko pracując dla zapewnienia swoim rodzinom lepszej przyszłości. Ale wasza praca, wasze osiągnięcia: w nauce, gospodarce, kulturze, rolnictwie i przedsiębiorczości to także wspólne budowanie siły naszego kraju. Za tę pracę, za patriotyzm dnia codziennego chciałbym wam drodzy Rodacy serdecznie podziękować.

Ubiegły rok, choć pierwszy w długiej serii nie wyborczy, był rokiem gorących sporów politycznych. Wiem, że nie ograniczają się one wyłącznie do Parlamentu czy mediów, często dzielą przyjaciół i krewnych. Spór, debata jest istotą demokracji – w tym nie ma nic złego. Ale jeśli w ciągu 12 nadchodzących miesięcy znów nie zabraknie nam tematów do polemik, to zawsze pamiętajmy, że naszym wspólnym celem powinno być dobro Polski. Starajmy się dostrzec w drugim człowieku po prostu Rodaka, który ma prawo do innych przekonań.

Szanowni Państwo!

W nowym roku chciałbym wam życzyć zdrowia, szczęścia rodzinnego, sukcesów w pracy i dumy z naszej wspólnej Ojczyzny.”