| | |
A | A | A
Wtorek, 27 września 2005

Spotkanie Prezydenta RP z polskimi siatkarkami – mistrzyniami Europy

27 września2005 roku w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej AleksanderKwaśniewski spotkał się z polskimisiatkarkami – mistrzyniami Europy, trenerami reprezentacji i  kierownictwem Polskiego Związku PiłkiSiatkowej.

 

PrezydentAleksander Kwaśniewski składając gratulcje złotym medalistkom powiedział m.in:

 

Bardzo cieszę się, że po raz drugi wciągu krótkiego czasu możemy się widzieć.  Państwo wiecie bądź nie, ale odwiedziłem naszesiatkarki na zgrupowaniu w Szczyrku przed wyjazdem, a  później niektóre z Pań rewizytowały mnie wWiśle, w związku z uroczystościami położenia kamienia węgielnego pod skocznię wMalince. Wtedy to rozmawialiśmy o szansach, o ciężkim przygotowaniu i o planietaktycznym na mistrzostwa. Pamiętam jak Pan Andrzej Niemczyk mówił:najważniejsze jest wygrać pierwszy mecz z Azejberdżanem. Wiedziałem, że jakwygrałyście ten mecz to już dalej wszystko pójdzie dobrze.  Muszę powiedzieć, że cieszyłem się każdegodnia, kiedy można was było oglądać, a te dwa mecze półfinałowy i finałowyzostaną zapisane w historii polskiego sportu. To są takie wydarzenia, którychsię nie zapomina i nawet -  choć trenertutaj na pewno się ze mną nie zgodzi,  ale może i dobrze -  że ten mecz finałowy kończył się w tie breaku,bo takie mecze się pamięt,  a tak to bybyło 3:0, wszyscy powiedzieliby: o Rosjanki były słabe. A tu nie było nicpodarowane. To była ciężka walka na najwyższym poziomie sportowym. Jesteśmy z Wasbardzo dumni, że po 2 latach znowu mistrzynie Europy są w Polsce, że to jestnasza reprezentacja i, że mogę Panie gościć tutaj w Pałacu Prezydenckim.Gratuluję wszystkim Paniom  zawaleczność, za wytrzymanie tego niezwykle trudnego sezonu, za to, że taksprawie potrafiłyście się oddać. To dedykuję młodym ludziom, którzy są tutajwraz z nami. Tuż przed spotkaniem z Paniami miałem spotkanie z młodzieżą inauczycielami wielkiej akcji prowadzonej pod kierunkiem Gazety Wyborczej –„Szkoła z klasą”, gdzie przekonujemy młodych ludzi, żeby jak najlepiejwykorzystywali szanse, jakie są przed nimi, a jednocześnie, żeby te szkołynajlepiej ich przygotowywały do przyszłego życia i dzisiaj takich naprawdęznakomitych nauczycieli i uczniów miałem okazje gościć. Część z nich, jak widzęzostała, żeby zobaczyć siatkarki, ja zapowiedziałem, że będziecie Panie, więcoczywiście zmienili program, żeby tylko was ujrzeć i bardzo się cieszę, żewłaśnie polskie siatkarki są znakomitym przykładem dla młodych ludzi w Polsce:jak osiągać cel, jak to robić, żeby wykorzystać talent, a macie niezwykłytalent naprawdę. Patrzy się z podziwem i zazdrością jak umiecie walczyć i jakznakomitymi jesteście sportowcami. Cieszę się więc, że dzisiaj razem ten sukcesświętujemy.

 Panu Andrzejowi Niemczykowi i grupieszkoleniowej chcę bardzo pogratulować, że wytrzymali i trudy i presję. W Polscenie jest łatwo, kiedy oczekiwania są tak wielkie, kiedy wszyscy chcielibywidzieć same zwycięskie mecze, kiedy wśród wielu także dziennikarzy jestzniecierpliwienie, jest pytanie: a kiedy ten sukces? I też zawsze jest i wiara,że ktoś jednak zawsze nad tym panuje, na tym się zna i wie o co tutaj chodzi ipo raz kolejny Andrzej Niemczyk udowodnił, że rzeczywiście się zna irzeczywiście panuje nad tym i za to Panie Andrzeju serdeczne podziękowania Panui Pańskim współpracownikom. To jest też niezwykle budujące, że taką grupęszkoleniową mamy i  że możemy cieszyć sięz osiągnięć.

DrogiePanie: dałyście Polakom mnóstwo radości, ten sukces ma różne wymiary:oczywiście złoty medal, oczywiście najlepsze w Europie, oczywiście radośćwaszych kibiców. Ale jest też taki szczególny wymiar, o którym wiecie, bądźnie, ale warto to powiedzieć: trzeci i czwarty set waszego meczu z Włoszkamibył w tym samym czasie, kiedy o godzinie 20:00 ogłaszano wyniki wyborówparlamentarnych w Polsce. Postawiłyście w strasznie trudnej sytuacji wieluludzi, którzy jednak ciągle polityką się interesują i chcieli te słupkiszczególnie obejrzeć od godziny 20:00, bo one były pokazywane przez jednątelewizje publiczną i jedną komercyjną, nazw nie wymieniam, żeby nie być o nicpodejrzewanym i powiem szczerze, że Polacy po raz kolejny wykazali sięnormalnością, ale też miłością do Was, ponieważ oglądanie meczu to było dużowięcej milionów ludzi, aniżeli tych, którzy oglądali studia wyborcze. Więcnawet w tej konkurencji, której nie znałyście i, w której nie próbowałyścieuczestniczyć wygrałyście, co też świadczy jak bardzo Polacy byli z wami i są zwami w godzinach tych sukcesów. Drogie Panie: wiem, że macie i drogę za sobą ikolejne chwile spotkań z rodziną, co wam się należy i za chwilę sezon sięzaczyna, dlatego ja już nie przedłużam, chcę tylko powiedzieć tyle:gratulujemy, jesteśmy pełni podziwu, cieszymy się na kolejne wasze występy,życzymy powodzenia w tych planach, które macie na mistrzostwa świata wprzyszłym roku, przede wszystkim na igrzyska w Pekinie. Chciałoby siępowiedzieć, ale to im tym młodym: rośnijcie duże, ale rośnijcie w sensiesportowym jak największe -  wy, żeby tejradości było bardzo wiele, żebyście wykorzystały naprawdę wielkie talenty,które posiadacie.

I chcęjeszcze jedną rzecz powiedzieć: ponieważ byłem w Szczyrku i wtedy trenerNiemczyk mówił mi przez telefon, kiedy gratulowałem: Panie Prezydencie dziękujemy,to pomogło, ja mówię: wie Pan Panie trenerze, umówmy się, że nie zaszkodziło,to mi wystarczy i ja się cieszę, że nasze spotkanie wtedy nikomu niezaszkodziło. Cieszę się z dzisiejszego spotkania i chcę zapowiedzieć, żepodjąłem decyzję, żeby odznaczyć Panie oraz zespół szkoleniowy wysokimiodznaczeniami państwowymi, ale to wymaga trochę przygotowania, dlatego też idla was będzie to przyjemniejsze, jak będziecie mogły na taką uroczystośćzaprosić swoich bliskich i żebyśmy tutaj mogli się spotkać, a ja się cieszę,ponieważ będzie okazja na kolejne nasze spotkanie, może wtedy więcej czasu,może będzie wtedy mniej pośpiechu. Na pewno będzie Pani Prezydentowa, któraprosiła, żeby was pozdrowić, dzisiaj jest we Wrocławiu z dziećmi chorymi, alebardzo też kibicowała wam i ogromnie się cieszy. Dlatego, chcę powiedziećPanią: gratulujemy, do zobaczenia i niech żyje reprezentacja Polski wsiatkówce. Jesteście dziewczyny wspaniałe, za wszystkie wzruszenia wielkiedzięki i oby tak dalej.

RozgrywającaIzabela Bełcik wręczyła Prezydentowi RP piłkę przywiezioną z Zagrzebia zpodpisami złotych medalistek

Poleć znajomemu