| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 września 2007

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Aleksandra Życińskiego ps. ”Wilczur”

W 59. rocznicę zamordowania polskich żołnierzy AK-NSZ-WiN w lesie w Zgórsku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Aleksandrowi Życińskiemu ps. ”Wilczur” – jednemu z rozstrzelanych żołnierzy.
Podczas uroczystości w dniu 24 września 2007 r., w imieniu Prezydenta RP, order przekazali żonie Józefie Życińskiej i córce Aleksandrze Milanowskiej Wiceprezes Rady Ministrów Przemysław Gosiewski i Wojewoda Świętokrzyski Grzegorz Banaś.

***
Aleksander Życiński – ps. ”Wilczur”, żołnierz I i II konspiracji w szeregach Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość”, w maju 1945 r. aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyrokiem sądu wojskowego skazany na karę siedmiu lat więzienia, w wyniku amnestii wyszedł na wolność w marcu 1947 r. W Suchedniowie nawiązał na nowo kontakty konspiracyjne i został dowódcą oddziału Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość”. Działał w Górach Świętokrzyskich i tam w kwietniu 1948 r. został otoczony przez oddziały KBW i UB. Wyszedł z okrążenia wraz z żoną Józefą ps. ”Zośka”, lecz wpadł ponownie w zasadzkę sił bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach dnia 31 lipca 1948 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 września 1948 r.
Poleć znajomemu