| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 lipca 2007

Prezydent RP w Stanach Zjednoczonych

  |  

15 lipca 2007 r. przed południem czasu warszawskiego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński udał się z wizytą roboczą do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Prezydentowi towarzyszy Małżonka, Maria Kaczyńska, a także ministrowie Kancelarii Prezydenta: Elżbieta Jakubiak – Szef Gabinetu Prezydenta RP, Maciej Łopiński, Lena Dąbkowska-Cichocka oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak.

W poniedziałek 16 lipca Prezydent RP spotkał się z Prezydentem USA Georgem W. Bushem. Po spotkaniu Prezydenci złożyli oświadczenia dla mediów. Prezydent RP powiedział:

"Szanowni Państwo, bardzo krótko – Pan Prezydent George W. Bush mówił tutaj o przedmiocie naszych rozmów. Sprawa wiz, mam nadzieję, jest na dobrej drodze, ale to jest sprawa, która w dużym stopniu zależy od Kongresu Stanów Zjednoczonych. Inaczej mówiąc – od prawa, które w Stanach Zjednoczonych jest elementem trwałym, trudnym do zmiany ze względu na charakter procesu ustawodawczego, ale miejmy nadzieję, że tutaj nastąpią bardzo pozytywne zmiany. Niemałą część rozmowy zabrała sprawa tarczy antyrakietowej. Tutaj wspólnie z Panem Prezydentem podkreśliliśmy, że to jest broń defensywna i to w relacji do tych reżimów, które uchodzą za nieodpowiedzialne i które dziś już mają albo w przyszłości mieć mogą broń nuklearną (dzisiaj jest prawdopodobieństwo, że mają broń), ale chodzi o kraje na bardzo dalekim Wschodzie i mogą mieć, tak jak Iran, broń nuklearną. Mówiliśmy też o innych formach współpracy, które mogłyby umacniać nasze wzajemne stosunki, także w NATO. Ta sprawa jeszcze dzisiaj będzie przedmiotem rozmowy na szczeblu doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego, którą to funkcję w Polsce sprawuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministrów obrony, czyli sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych i ministra obrony Rzeczypospolitej Polskiej a także na poziomie ekspertów. To wszystko, rozmowy jeszcze będą kontynuowane."

Odbyło się również oddzielne spotkanie Małżonek Prezydentów.

Prezydent RP udzielił również krótkich wywiadów „Faktom” TVN i „Wiadomościom” TVP.

Wieczorem czasu miejscowego Prezydent Lech Kaczyński spotkał się na uroczystej kolacji z przedstawicielami Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki i administracji amerykańskiej.

Postanowieniem z 13 lipca 2007 r. odznaczeni zostali obywatele amerykańscy i polscy zasłużeni w działalności na rzecz Polski i rozwoju polsko-amerykańskich stosunków:

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pan Hilary Koprowski

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pan Casimir Lenard

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pan Charles Timothy Hagel
Pan Bruce Pitcairn Jackson
Pan Julian Kulski
Pan Carl Levin
Pan Richard Green Lugar
Pan George Pratt Schultz

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pan Julian Starostecki

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pan Robert Comegys Laning
Pan Ryszard Spencer Michalski

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pani Carolyn Topor
 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu