| | |
A | A | A
Piątek, 17 października 2008

Pożegnanie generała Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego

17 października br. w Archikatedrze Oliwskiej odbyła się Msza św. żałobna gen. bryg. Zygmunta Ludwika Odrowąża–Zawadzkiego ostatniego dyplomowanego oficera Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej uczestnika 29 bitew, w tym nad Bzurą, pod Ghazalą, pod Monte Cassino, o Ankonę, nad Senio i o Bolonię oraz obrony Tobruku odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polski odczytał list Głowy Państwa do uczestników uroczystości pogrzebowej ś.p. gen. bryg. Zygmunta Ludwika Odrowąża–Zawadzkiego. 

Przekazujemy treść listu:

"Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. generała brygady Zygmunta Odrowąż-Zawadzkiego.

Żegnamy ostatniego oficera Wojska Polskiego dyplomowanego w II Rzeczypospolitej - 15 sierpnia 1939 roku porucznik Odrowąż-Zawadzki ukończył, jako najmłodszy wiekiem, Wyższą Szkołę Wojenną. Promocję na stopień oficerski i dyplom ukończenia uczelni otrzymał z rąk wybitnego polskiego dowódcy gen. Tadeusza Kutrzeby. Dwa tygodnie później rozpoczęła się wojna. W 1939 roku brał udział w bitwie nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej przedostał się przez Węgry, Jugosławię i Włochy do Francji. Był jednym z organizatorów Brygady Strzelców Karpackich, przeszedł cały szlak bojowy 5 batalionu Strzelców Karpackich. Bitwy, w których uczestniczył - Tobruk, Gazala, Monte Cassino, Ankona, Bolonia na trwałe zapisały się na kartach historii II wojny światowej.

Po powrocie w 1947 roku do Polski nie chciał służyć w wojsku podporządkowanym komunistom. Przez długi czas nie mógł znaleźć pracy. Dopiero po ukończeniu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu otrzymał możliwość pracy zgodnie ze swoim wykształceniem. Odszedł od nas wielki Polak i patriota, nieposzlakowanej uczciwości i niezłomnych zasad, człowiek, który przez całe życie pozostał wierny swoim ideałom. Należał do tego pokolenia, które wobec niebezpieczeństwa zagrażającego Polsce nie wahało się w walce udowodnić swego poświęcenia, miłości i przywiązania do Ojczyzny.

Wielką zasługą generała Odrowąż-Zawadzkiego było jego osobiste zaangażowanie w przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia następnym pokoleniom Książki, artykuły, a przede wszystkim osobiste spotkania były lekcją polskiej historii i patriotyzmu, zwłaszcza dla ludzi młodych.

27 listopada skończyłby 97 lat. W swoim długim życiu doczekał chwili, kiedy Jego zasługi dla Polski zostały docenione. W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku, w dzień Święta 3 Maja, miałem zaszczyt mianowania Go na stopień generała brygady.

Żegnając dzisiaj Zmarłego, składam Rodzinie oraz wszystkim bliskim i przyjaciołom Generała wyrazy głębokiego współczucia. Przykład, jaki śp. Zygmunt Odrowąż-Zawadzki dał swoim życiem, pozostanie w naszej pamięci."


Poleć znajomemu