przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 29 czerwca 2011

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie
Prezydent wręczył nominacje profesorskie

46 nowych profesorów otrzymało w środę nominacje z rąk prezydenta. -Życzę państwu sukcesów, bo sukcesy profesorskie to także sukcesy uczelni, to także sukcesy polskiej nauki, to sukcesy całej Polski – mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski.

Prezydent pogratulował nowo nominowanym profesorom i powiedział, że wiąże z tymi nominacjami ogromne nadzieje na przyszłość.

- Chyba prof. Tischner mówił, że jednym z największych wyzwań jest uczenie człowieka wolności, wyzwalanie w nim dążenia do wolności. Myślę że mało które stwierdzenie lepiej pasuje do wyzwań stojących przed nauką i przed ludźmi nauki, także przed ludźmi kształtującymi postawy innych. Bo poczucie, że wolność jest czymś co nas uskrzydla w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu rozwiązań, w poszukiwaniu nowych myśli jest niewątpliwie fundamentem skutecznego działania uniwersytetów, instytutów naukowo-badawczych i całego systemu edukacyjnego - mówił prezydent Komorowski.
Zobacz także: Prezydent wręczył nominacje 46 profesorom
Prezydent dodał, że kilka tygodni temu brał udział w kongresie poświęconym innowacyjności, gdzie naukowcy, politycy i przedsiębiorcy zgodnie uznali, że jednym z najważniejszych warunków rozwoju gospodarki innowacyjnej jest edukacja, od przedszkola po szkoły wyższe.

- Dzisiaj państwo odebrali nominacje profesorskie, a więc w zasadzie sięgnęli państwo szczytu kariery naukowej. Państwo będą nie tylko prowadzili prace naukowe, ale także uczyli tych, którzy mają uczyć innych i to od przedszkola począwszy, przez szkoły podstawowe, gimnazja, licea aż po szkoły wyższe. To jest ogromna odpowiedzialność, to jest także ogromne wyzwanie. Chciałbym państwu życzyć, tego aby sama świadomość, że w jakiejś mierze kadra profesorska ma w swoich rękach (ale i w swojej głowie, a jestem przekonany także że i w swoim sercu) to wielkie zadanie, jakim jest uczenie następnych pokoleń Polaków umiejętnego, sensownego i skutecznego funkcjonowania w zmieniającym się świecie także poprzez kształtowanie przekonania iż trzeba świat zmieniać, zmieniając także siebie - tłumaczył. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.