przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 1 lutego 2011

Prezydent nadał obywatelstwo pochodzącej z Wietnamu działaczce społecznej

Prezydent Bronisław Komorowski nadał polskie obywatelstwo wietnamskiej opozycjonistce i działaczce na rzecz praw człowieka Ton Van Anh. Prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz podkreślił, że Ton Van Anh prawie 20 lat przebywa w Polsce i działa na rzecz demokratycznych struktur w Wietnamie.

 

Minister Łaszkiewicz poinformował, że Ton Van Anh złożyła wniosek o nadanie obywatelstwa w połowie stycznia, wojewoda przekazał go ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, a on następnie przekazał go - z pozytywną opinią - do prezydenta. - I w trybie obowiązujących przepisów prezydent nadał pani Ton Van Anh obywatelstwo polskie - powiedział prezydencki minister.

 

Minister zaznaczył, że Ton Van Anh przyjechała do Polski w 1992 roku z rodzicami i rodzeństwem, tu skończyła szkołę podstawową i średnią, a obecnie jest w trakcie pisania pracy magisterskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

 

- Jest to osoba, która swoim działaniem pokazała, że stara się stworzyć dla Wietnamu sytuację, w której będą tam przestrzegane w jakiś sposób, według jej spojrzenia na rzeczywistość, te uniwersalne wartości demokratycznego państwa prawa - powiedział Łaszkiewicz. Zaznaczył, że od 1996 roku Ton Van Anh uczestniczyła w działaniach na rzecz struktur demokratycznych w Wietnamie.

 

Przypomniał, że jej starania o uzyskanie polskiego obywatelstwa wspierała m.in.: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, stowarzyszenie pracowników, współpracowników i przyjaciół Radia Wolna Europa, Polska Akcja Humanitarna, a także ludzie kultury. Minister Łaszkiewicz dodał, że z informacji Kancelarii Prezydenta wynikało, że Ton Van Anh został odebrany paszport i mogłaby być traktowana w Wietnamie jako dysydent.

 

Pod koniec stycznia do prezydenta trafiła petycja w sprawie nadania Ton Van Anh polskiego obywatelstwa; podpisało się pod nią kilkadziesiąt osób ze świata mediów, kultury, nauki i polityki: m.in. Władysław Bartoszewski, Adam Michnik, Jerzy Hausner, Andrzej Seweryn.

 

Autorzy petycji argumentowali, że wietnamskiej opozycjonistce groziła deportacja do Wietnamu i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Podkreślali, że Ton Van Anh od 18 lat przebywa w Polsce legalnie, co w myśl ustawy o obywatelstwie polskim pozwala na jej naturalizację.

W liście zaznaczono też, że kobieta od 9 lat żyje w trwałym związku z Polakiem, Robertem Krzysztoniem, a nadanie jej obywatelstwa polskiego umożliwi im wreszcie zawarcie ślubu. Autorzy petycji napisali również, że jej obywatelską postawę i zaangażowanie w sprawy Polski potwierdza uczestnictwo w takich organizacjach jak: Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Instytut Chrześcijańsko - Demokratyczny im. I.J. Paderewskiego i Fundacja Europejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych.

 

Ton Van Anh w latach 1996-1999 publikowała w pierwszej niezależnej wietnamskiej gazecie w Polsce "Phuong Dong". W roku 2000 rozpoczęła studia na wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2004 była redaktorem naczelną "Cau Vong", pierwszej bezpłatnej gazety dla Wietnamczyków.

 

Od 2006 współpracuje z fundacją "La Strada", zajmującą się walką z handlem ludźmi i niewolnictwem. Jest też korespondentką waszyngtońskiej rozgłośni Radia Wolna Azja i publicystką portalu Benviet.org.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.