przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 24 października 2011

Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli

Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli   |   Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli Order Odrodzenia Polski dla siostry Rafaeli

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał siostrze Rafaeli – Urszuli Teresie Nałęcz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w pracy misyjnej, za zaangażowanie w organizowanie pomocy dla afrykańskich dzieci.


Order, w imieniu Bronisława Komorowskiego, wręczył Szef Kancelarii Prezydenta minister Jacek Michałowski, podczas uroczystości z okazji 55-lecia powstania Klubu Inteligencji Katolickiej w dniu 24 października 2011 r. w Warszawie. Zobacz także: List Prezydenta RP z okazji obchodów 55-lecia KIK-u


Minister Michałowski odczytał również list od Prezydenta RP skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

 

Siostra Rafaela urodziła się w 1934 r. w Warszawie. Po maturze w liceum sióstr zmartwychwstanek zainteresowała się pracą ośrodka dla niewidomych dzieci w Laskach. W 1954 r. wstąpiła do prowadzącego go zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

 

W latach 1979-1986 pracowała w warszawskim klasztorze sióstr franciszkanek. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

 

W lipcu 1989 r. wyjechała do Indii, by tworzyć tamtejszą pierwszą placówkę misyjną zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Wkrótce stworzyła tam ośrodek podobny do tego w podwarszawskich Laskach.

 

Po siedmiu latach pobytu w Indiach powróciła do Polski dla podreperowania zdrowia. W tym czasie była odpowiedzialna za budowę kaplicy w szkole dla niewidomych w Rabce oraz domu rekolekcyjnego w Laskach.

 

We wrześniu 2002 r. wyjechała do Siloe, na północy RPA, aby przejąć szkołę dla niewidomych, założoną przez belgijskie zgromadzenie zakonne. W sierpniu 2006 r., za namową abp. Henryka Hosera, wyjechała do Rwandy, by tam - w Kibeho, tworzyć kolejny ośrodek. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.