przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 4 listopada 2011

Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier

Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier   |   Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier Prezydent odznaczył wicepremiera Węgier

Węgierski wicepremier, minister administracji państwowej i sprawiedliwości Tibor Navracsics przyjął w piątek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

- Wspominamy trudne chwile, gdy narody polski i węgierski musiały zdawać egzamin z łączącej je przyjaźni, zbudowanej na wspólnych losach - mówił prezydent, nawiązując do czasów komunizmu i krwawo stłumionej przez wojska radzieckie węgierskiej rewolucji z 1956 r. Jak podkreślił, odznaczenie przyznał za wspólną walkę o pamięć nie tylko Polaków i Węgrów, ale całej Europy i świata, o zbrodniach totalitaryzmów.

Polska popierała węgierską inicjatywę ustanowienia przez Parlament Europejski Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych i - jak powiedział prezydent Komorowski - właśnie w szczególności za zasługi w tej dziedzinie przyznał on węgierskiemu wicepremierowi odznaczenie.

Ceremonia wręczenie odznaczenia odbyła się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie prezentowana jest właśnie wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej.

Bronisław Komorowski przekazał też na ręce Navracsicsa podziękowania dla Węgrów za upamiętnienie pomnikiem w Budapeszcie zbrodni katyńskiej. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.