przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 10 grudnia 2011

Krzyż Komandorski OOP dla Księżnej Marii Krystyny Habsburg

W imieniu Prezydenta RP Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz wręczył w sobotę w Żywcu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Księżnej Marii Krystynie Habsburg. Okazją do wręczenia orderu stały się zorganizowane w Żywcu imieniny i urodziny Księżnej.


Księżna serdecznie podziękowała Prezydentowi RP za nadanie odznaczenia, dodając, że traktuje to jako wyróżnienie i zaszczyt dla całej rodziny Habsburgów.


Księżna Maria Krystyna Habsburg urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu, jako córka księcia Karola Olbrachta Habsburga. Rodzice byli przywiązani do Polski, finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, byli członkami wspierającymi wielu towarzystw i organizacji społecznych. Rodzina Habsburgów bardzo silnie wrosła w kulturę Polski i pozostała jej wierna w decydującej chwili próby - podczas wojny Niemcy zabrali pod zarząd komisaryczny dobra żywieckie. Po wojnie Księżna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do wyjazdu z Polski, jednak przez cały czas chciała wrócić do Polski.

 

Przebywając na emigracji ponad 40 lat, Księżna organizowała pomoc charytatywną dla rodaków w kraju. Wróciła do Polski w 2001 roku. Od tego czasu aktywnie uczestniczy życiu kulturalnym, społecznym i religijnym Żywca.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.