przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 marca 2012

Order dla Pierre’a Zaleskiego

Uroczystość wręczenia odznaczenia Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu   |   Uroczystość wręczenia odznaczenia Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu Prezydent RP wręcza order Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu

20 marca 2012 r. w Belwederze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Kazimierzowi Piotrowi Zaleskiemu – prezesowi Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji - za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury.

 

- Wręczając to odznaczenie mam świadomość, że odznaczam nie tylko prof. Zaleskiego, ale całą polską emigrację - powiedział podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. - Mam świadomość, że wręczam to odznaczenie żołnierzowi Armii Krajowej, człowiekowi urodzonemu poza granicami państwa polskiego, który stanął do służby najtrudniejszej, gdy było trzeba. Człowiekowi, który w czasach powojennych służył dobrze i Polsce, i swojej francuskiej ojczyźnie jednocześnie - dodał prezydent.

 

Odbierając odznaczenie prof. Zaleski przyznał, że jest szczęśliwy, bo może odebrać je w Polsce, która od 20 lat jest wolna suwerenna i demokratyczna.

 

Kazimierz Piotr Zaleski - polski fizyk, specjalista od spraw geopolityki energii i surowców - jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej. Obecnie prof. Zaleski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji, mającego w swej pieczy słynną Bibliotekę Polską w Paryżu. Jest Administratorem Generalnym Ośrodka Badawczego Geopolityki Energii i Surowców na Uniwersytecie Paris IX Dauphine i wykładowcą tej uczelni. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.