przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 2 maja 2012

Odznaczenia z okazji Dnia Polonii

Prezydent w Domu Polonii wręcza odznaczenia państwowe   |   Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska". Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska".

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą prezydent Bronisław Komorowski wręczył  odznaczenia państwowe działaczom Stowarzyszenia „Wspólnota Polska".  - Duma z Polski, z polskości, to nie tylko duma z historii trudnej, pięknej, bolesnej, heroicznej, czasami smutnej ale to przede wszystkim poczucie szczególnego związku z krajem dzisiejszym, z Polską, z taką jaka ona jest - powiedział podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie.

 

Życzył też niełatwej, ale koniecznej zdolności do tego, aby bogatą , trudną historię przekuwać na współczesne zaangażowanie we współczesną, wolną, niepodległą, rozwijającą się Ojczyznę.


- To nie przypadek, że szukano wiele razy wspólnego mianownika, wspólnej nazwy dla zjawiska nietypowego i szalenie zróżnicowanego, jakim są funkcjonujące skupiska polskie w różnych rejonach świata z różnymi historycznymi korzeniami – ocenił Bronisław Komorowski. - Polonia to jest w zasadzie inna nazwa Polski. To jest Polska – podkreślił.
 

Prezydent dziękował osobom, które pracują w ramach „Wspólnoty Polskiej” na rzecz Polaków rozsianych po całym świecie, a także tym, którzy organizują wiele cennych inicjatyw, przedsięwzięć poza granicami państwa polskiego. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczą w pięknym dziele budowania systemu łączności z Polakami poza granicami kraju, budują polska dumę także ze współczesnej Polski.
 

Podkreślił, że Dzień Polonii jest jednocześnie świętem Flagi. - Serce drży, kiedy się patrzy na biało-czerwoną, kiedy się myśli o tym, co nas łączy pomimo często nieprawdopodobnie wielkich odległości geograficznych, a czasem też innych – powiedział. - Więc myślę, że wspólnym wysiłkiem postaramy się, żeby przynajmniej raz w roku był taki moment, w którym widać, że szukamy, znajdujemy, pracujemy na rzecz jak najsilniejszych więzów między Polską współczesną, a Polakami na całym świecie – zaznaczył.
 

Odznaczeni zostali:
 

za wybitne zasługi dla Polonii na świecie, za promowanie Polski oraz działalność na rzecz krzewienia polskich tradycji i kultury narodowej
 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkały w Republice Federalnej Niemiec - Piotr MAŁOSZEWSKI
 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

obywatel Republiki Litewskiej - Jarosław NARKIEWICZ


KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Anna KOSICKA
Czesław RYBICKI
Tomir SOŁTAN


KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

obywatel Ukrainy - Stefan ADAMSKI


za zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
pośmiertnie -  Kamil KULCZYCKI
odznaczenie odebrali rodzice

 

W uroczystości wzięli też udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz ministrowie w KPRP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.