przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 maja 2012

Prezydent odznaczył żołnierzy Gwardii Narodowej

  |   Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles Wizyta Prezydenta RP w ośrodku szkoleniowym Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Marseilles

Prezydent Bronisław Komorowski, który przybył do Chicago na szczyt NATO, odwiedził centrum szkolenia Gwardii Narodowej w Marseilles. Prezydent odznaczył gubernatora stanu Illinois i żołnierzy zasłużonych dla polsko-amerykańskiej współpracy.


W Marseilles szkolą się polscy specjaliści, którzy wezmą udział w zabezpieczaniu Euro 2012.


Prezydent przypomniał, że w XVIII w. "bohaterowie amerykańskiej wolności byli zarazem bohaterami zmagań o utrzymanie niepodległości Polski", a później amerykańscy ochotnicy walczyli m. in. w wojnie 1920 r. - Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski walczyli o tę samą wolność - mówił prezydent. Zapewnił, że Polacy zawsze będą wdzięczni Stanom Zjednoczonym za to, że wśród powodów ich przystąpienia do pierwszej wojny światowej była odbudowa państwa polskiego.


- Będziemy pamiętać, że od początku do końca drugiej wojny światowej byliśmy po słusznej stronie wolności. Później podzieliła nas żelazna kurtyna. Tym bardziej, będąc tu z okazji szczytu NATO, chcę podziękować gubernatorowi Illinois i dowódcom wojskowym, że od początku naszej odzyskanej niepodległości wspierali polskie dążenia do zbudowania szczególnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawach obronności i bezpieczeństwa – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni gubernator Illinois Patrick Quinn i gen. bryg. William Enyart z Gwardii Narodowej. Prezydent wręczył odznaczenia równiez siedmiu żołnierzom.


Po krótkim spotkaniu z prezydentem gubernator stanu, w którym mieszka około miliona osób polskiego pochodzenia, powiedział, że rozmowa dotyczyła współpracy wojskowej, handlowej, edukacyjnej i wymiany kulturalnej.


Prezydentowi pokazano symulator dachowania pojazdu Humvee, wykorzystywany w szkoleniu żołnierzy, którzy mają jeździć w konwojach.


W ośrodku przebywają też polscy żołnierze, którzy będą uczestniczyć w zabezpieczeniu ME2012. To właśnie spośród gwardzistów z Illinois amerykańska armia wydzieliła specjalistów od wykrywania skażeń biologicznych, chemicznych i radiologicznych, którzy pojadą do Polski na Euro 2012. Drugi pododdział z mobilnym laboratorium przyjedzie z amerykańskiej bazy w Niemczech. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.