przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2012

"Śląsk synonimem ciężkiej pracy i solidarności"

  |   Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos Jastrzębie Zdrój - Udział Prezydenta RP w Akademii Barbórkowej KWK Jas-Mos

Śląsk, górnictwo to dla większości Polaków synonim ciężkiej, a czasami niebezpiecznej pracy – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości, podczas której wręczył odznaczenia państwowe pracownikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 

Zaznaczył, że Śląsk dla wielu z nas, to także synonim solidarności – tej międzyludzkiej i tej typowo górniczej, która tworzy się w warunkach trudnej pracy, pod ziemią, gdzie bez solidarności między ludźmi trudno czasem przetrwać.

 

- Chciałbym, aby solidarność typowa dla górników, dla Śląska funkcjonowała w jak najszerszym wymiarze – powiedział Bronisław Komorowski.

Podkreślił, że Śląsk to także dla większości z nas to symbol umiejętności łączenia tradycji z nowoczesnością. - Na Śląsku jest to oczywistością, że dążąc do nowoczesnych form pracy, do nowoczesności w technice, nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, jednocześnie dba się o to, aby system tradycyjnych wartości pozostał fundamentem życia ludzkiego - dodał.


W ocenie prezydenta, na Śląsku widać, że można budować Polskę nowoczesną , można ją modernizować, a jednocześnie tkwić w głęboko zakorzenionym systemie wartości, który się sprawdzał od wielu pokoleń.

 

Prezydent wskazywał, że śląskość splata się z troską o siłę państwa polskiego, o siłę gospodarki, o to, abyśmy zmieniali nas samych na lepsze.

 

- Składając życzenia wszystkim górnikom w całej Polsce, chcę powiedzieć, że ile razy jestem na Śląsku, to myślę, że te wszystkie cechy: pracowitość, solidarność, racjonalność, umiejętność łączenia nowoczesności i tradycji są czymś szalenie ważnym, jako przykład dla całej Polski – podkreślił.

 

Jak dodał Bronisław Komorowski, całej Polsce, oprócz trudu górnika, jest potrzeba także większej dozy śląskości. - Bo Polsce jest potrzebna – jako całości – i ta umiejętność łączenia nowoczesności z tradycją i kultura pracy, obyczaj, silna rodzina i te wszystkie inne wartości, które tutaj na Śląsku od pokoleń się sprawdzały - zaznaczył.

 

Prezydent wspomniał górników, który zginęli wykonując swoją ciężką, odpowiedzialną pracę, jak również tych, którzy zginęli w okresie stanu wojennego.

 

Podczas wtorkowej uroczystości odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej oraz promowanie polskiej myśli naukowej i technicznej, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej


KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

1. Mieczysław LUBRYKA

 

za zasługi w działalności na rzecz ratownictwa górniczego
 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

2. Grzegorz SZCZĘSNY
 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

3. Jerzy WYPIÓR
 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

4. Mirosław KWIATKOWSKI
 

Prezydent na spotkaniu z górnikami wręczył także Medale Za Długoletnią Służbę (3 Złote, 5 Srebrnych i 1 Brązowy) pracownikom, którzy wzorowo i wyjątkowo sumiennie wykonują swoje obowiązki wynikające pracy zawodowej.  

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.