przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2012

Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice

  |   Prezydent w Katowicach Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Odznaczenia z okazji 85-lecia Radia Katowice Prezydent w Polskim Radio Katowice

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski z okazji 85-lecia Radia Katowice wręczył we wtorek ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności radiowej i dziennikarskiej. Prezydent życzył, aby Polskie Radio Katowice skutecznie propagowało śląskość w Polsce. 

 

Podczas spotkania w siedzibie radia Bronisław Komorowski dziękował pracownikom rozgłośni za stworzenie wielkiego potencjału – historycznie i obecnie. - To jest polskie radio tu, na Śląsku – akcentował. Wskazał, że Polskie Radio miało ogromną rolę w okresie, kiedy polskość Górnego Śląska była kwestionowana, a także w kolejnych latach – umacniania związków tego regionu z Polską.

 

Pracownikom katowickiej rozgłośni prezydent życzył, by obecnie, kiedy świat, Polska i Górny Śląsk zmieniły się, instytucja ta była "skutecznym orężem" propagowania śląskości w Polsce i uczynienia z reszty kraju „w jakiejś mierze beneficjenta wspaniałych cech, które dają dobre efekty na Śląsku od wielu pokoleń”.

 

Zobacz także: "Śląsk synonimem ciężkiej pracy i solidarności" Prezydent wymienił m.in. stosunek do pracy i do rodziny oraz solidarność. Wskazał na „specyficznie śląską zdolność łączenia nowoczesności z tradycją” oraz wynikającą z tej tradycji „naturalną potrzebę życia po bożemu i muzykowania jednocześnie”. Dodał też „naturalny silny związek między poczuciem wagi tego, co jest swojskie, śląskie (...) z poczuciem współodpowiedzialności za wielką całość, wielką wspólnotę ogólnonarodową”.

 

Prezydent ocenił, że ów związek przejawia się w solidnej pracy na co dzień, potrzebie umacniania państwa polskiego i polskiej gospodarki, a także dumie z własnych dokonań.  - Uważam, że tego nam dzisiaj bardzo wszystkim potrzeba. (…) Tak, jak dzisiaj toczyła się walka o polskość Śląska (…), tak dzisiaj jest wielkim wyzwaniem śląskość Polski – aby te cechy tak szczególne i tak sprawdzające się na Śląsku, mogły (…) budować nowoczesną Polskę – dodał Bronisław Komorowski.

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i radiowej, za osiągnięcia w działalności społecznej

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

1. Jacek FILUS
2. Henryk GRZONKA
3. Marek MIERZWIAK
4. Andrzej PRUGAR
5. Anna RĄCZASZEK


ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

6. Karol LIPOWCZAN
7. Jacek KURKOWSKI
8. Józef WYCISK

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

9. Jarosław JUSZKIEWICZ
10. Anna MUSIALIK-CHMIEL
11. Agnieszka STRZEMIŃSKA
12. Beata TOMANEK

 

Prezydent wręczył także na spotkaniu Medale Za Długoletnią Służbę (8 Złotych i 7 Srebrnych) pracownikom Radia Katowice, którzy wzorowo i wyjątkowo sumiennie wykonują swoje obowiązki wynikające pracy zawodowej.
(inf. własna, PAP) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.