przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 12 grudnia 2012

Przekazanie orderu Rodzinie Jana Piwnika "Ponurego"

  |   Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury" Uroczystość przekazania Rodzinie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie Janowi Piwnikowi ps. "Ponury"

Z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyła się w środę w Pałacu Prezydenckim uroczystość poświęcona Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” (1912-1944), kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari, cichociemnemu, legendarnemu dowódcy partyzanckiemu Armii Krajowej na terenie Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny.

 

Podczas uroczystości Prezydent RP przekazał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Rodzinie Jana Piwnika, pośmiertnie nadany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

- Nie da się wyrównać wszystkich rachunków z historią, nie da się wyrównać wszystkich krzywd, nie da się także w stopniu wystarczającym za wszystkie zasługi podziękować - powiedział Bronisław Komorowski podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, nie da się szczególnie wtedy, kiedy od wydarzeń dzielą nas dziesiątki lat. - Ale są takie sytuacje, takie postacie, które warto i trzeba po latach przywołać z pamięci, uczcić w sposób wyjątkowy – zaznaczył.


Prezydent podkreślał, że postać „Ponurego” jest symboliczna dla całego polskiego podziemia, Państwa Podziemnego, dla całego pokolenia żołnierzy Armii Krajowej.


Prezydent mówił, że czuje też osobisty sentyment. Wspominał, że za pośrednictwem ojca czuł emocjonalny związek z „Ponurym” i Górami Świętokrzyskimi; związek między tradycją niepodległościową, partyzancką, powstańczą Kresów Wschodnich i Gór Świętokrzyskich. Dodał, że pamięta opowieści o „Ponurym” w rodzinnym domu, gdzie spotykali się żołnierze AK i z tradycji wileńskiej i Gór Świętokrzyskich.


- Dla mnie „Ponury” jest symbolem trudnej, dramatycznej, ale jednocześnie prowadzonej w sposób niesłychanie umiejętny walki o Polskę, do końca – mówił Bronisław Komorowski.
 

Prezydent podkreślał, że odczuwa wielkie wyróżnienie, że jako człowiek pokolenia „Solidarności” może po wielu, wielu latach w sposób szczególny przywołać i nagrodzić Jana Piwnika „Ponurego” w imieniu wolnego, niepodległego państwa polskiego.
 

Wskazywał, że Jan Piwnik miał swój udział w ponownym odrodzeniu Polski , kiedy za Polskę walczył i ginął, a także kiedy przez kilkadziesiąt powojennych lat , wypychany – na różne sposoby - z pamięci polskiej – trwał tam i budował naszą wolę i nadzieję na ponowne odzyskanie wolności.
 

 

Order odebrała siostrzenica Alicja Sokołowska. Dziękując w imieniu rodziny "Ponurego" Mieczysław Sokołowski mówił, że bliscy są szczęśliwi, wzruszeni i zaszczyceni nadaniem odznaczenia. – To wspaniały gest hołdu okazanego Janowi Piwnikowi za jego miłość do Polski i za walkę o jej wolność – zaznaczył.

 

W uroczystości wzięły udział poczty szkół noszących imię Jana Piwnika "Ponurego" ze sztandarami, a także kombatanci i osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o "Ponurym".  W spotkaniu uczestniczyli także minister w KPRP Maciej Klimczak oraz Doradcy Prezydenta RP Tomasz Nałęcz i Henryk Wujec.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.