przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 18 grudnia 2012

"Przetrwaliśmy, bo ludzie jak pan potrafili nam pomóc"

  |   Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a Uroczystość odznaczenia francuskiego socjologa Alaina Touraine'a

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek francuskiego socjologa Alaina Touraine'a, autora książki "Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981". Prezydent podziękował mu za jego zasługi dla polskiej wolności.

Touraine został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP za wybitne dokonania we wspieraniu przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej w Polsce, osiągnięcia w badaniach nad ruchami społecznymi oraz za rozwijanie polsko-francuskiej współpracy naukowej w dziedzinie socjologii.

- To dla mnie ważne, że mogę dzisiaj pana odznaczyć, dziękując za pana zasługi dla polskiej wolności w bezpośrednim sąsiedztwie tragicznej dla Polaków daty 13 grudnia roku 1981 - powiedział Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że ta data stanowiła istotną cezurę na drodze realizacji polskich marzeń o wolności. - To był taki moment, w którym nie tylko strzelano do robotników w Polsce, ale również zabijano polską nadzieję na dobrą przyszłość - powiedział prezydent.

Jak dodał, przetrwaliśmy ten trudny okres m.in. korzystając ze wsparcia, z okazywanej nam solidarności, sympatii i przyjaźni przez wiele innych narodów i "przyjaciół wolności".

- Przetrwaliśmy również dlatego, że wcześniej tacy ludzie jak pan potrafili nam pomóc, budując legendę i wiedzę o polskiej Solidarności, o polskich marzeniach i polskich działaniach w społecznościach krajów wolnych - ocenił Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że analiza socjologiczna Touraine'a poświęcona polskiej Solidarności była jednym z fundamentów solidarności okazywanej Polsce, Polakom przez Francuzów i innych przyjaciół w wolnym świecie.

- Nasza polska droga ku wolności, niełatwa, ale zakończyła się pełnym sukcesem, pełną możliwością przeżywania wolności także i dzisiaj - powiedział prezydent Komorowski.

- Mam pełną świadomość, że dobre, a nawet bardzo dobre relacje polsko-francuskie dzisiaj mają swoje fundamenty właśnie w działaniach z tego najtrudniejszego okresu, kiedy ludzie odważni, z wizją wolnej Europy, stali się przyjaciółmi Polski na wiele, wiele lat - podkreślił prezydent.

 

Urodzony w 1925 roku we Francji Touraine to badacz od lat zajmujący się przemianami w społeczeństwach postindustrialnych. Jego książka o Solidarności jest jednym z najważniejszych dzieł na ten temat. Socjolog jest twórcą Centrum Analizy i Interwencji Socjologicznych w Paryżu, a także jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

W uroczystości wziął udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasador Francji Pierre Buhler, prezydenccy ministrowie i doradcy oraz przedstawiciele świata nauki.(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.