Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 29 stycznia 2013

Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego

  |   Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego Odznaczenia z okazji 100-lecia Teatru Polskiego

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Teatru Polskiego prezydent Bronisław Komorowski  wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla kultury narodowej.

 

- Dziękując Teatrowi Polskiemu w Warszawie, dziękuję całemu polskiemu teatrowi - mówił prezydent. Prezydent podkreślił rangę teatru jako "wielkiej sfery kultury Polski". Jak mówił, warszawski Teatr Polski w momencie jego powstania w 1913 roku spełniał polskie aspiracje, ale był także instytucją stworzoną na miarę osiągnięć europejskiej techniki teatralnej.


- To wszystko zostało w nas wszystkich do dziś - marzenie o tym, aby głęboko zakorzenioną w tradycji sztukę, kulturę polską, pokazywać w takim wymiarze i w taki sposób, aby przystawała w pełni do nowoczesności, wyzwań współczesnego świata, ale z myślą o przeszłości - zauważył Bronisław Komorowski.


Jego zdaniem stałym elementem jest też marzenie o tym, aby wielkość teatru zapewnić przez obecność wybitnych ludzi - reżyserów, gwiazd aktorskich. - Teatr Polski, jak mało która polska instytucja kultury, miał szczęście do absolutnie wybitnych osobowości - wystarczy wymienić tu Juliusza Osterwę, Józefa Węgrzyna, Leona Schillera czy Aleksandra Zelwerowicza - mówił prezydent.


 

Uroczystość odbyła się we wtorek w Pałacu Prezydenckim - w dniu inauguracji obchodów 100-lecia istnienia Teatru Polskiego w Warszawie. Oprócz pracowników Teatru Polskiego uczestniczyli w niej również m.in.: marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, a także związani z Teatrem Polskim pisarz, dramaturg Sławomir Mrożek oraz francuski reżyser i dramaturg Jacques Lassalle.
 

Odznaczeni zostali:


za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności społecznej


KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Grażyna BARSZCZEWSKA
Krzysztof KUMOR
Olgierd ŁUKASZEWICZ

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Leszek TELESZYŃSKI

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Halina ŁABONARSKA

 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ewa MAKOMASKA
Janusz PRZEPIÓRA,

 

za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej

 

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Tomasz KOŚCIUSZKO
Krzysztof PAŁASZ
Zbigniew PETSCHL
Grażyna PIWOROWICZ
Maria RODZKA
Zdzisław SILCZUK
Ryszard SZCZEPAŃSKI
Marek ŚNIEŻEK
Jarosław WARDASZKA

 

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Jolanta GAŁĄZKA.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu