Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 marca 2013

Order Odrodzenia Polski dla Leonarda Zub-Zdanowicza

  |   Minister Sławomir Rybicki wręczył synowi odznaczenie ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza Minister Sławomir Rybicki wręczył synowi odznaczenie ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza Minister Sławomir Rybicki wręczył synowi odznaczenie ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza Minister Sławomir Rybicki wręczył synowi odznaczenie ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki wręczył synowi ppłk. Leonarda Zub-Zdanowicza nadany pośmiertnie pułkownikowi w 2009 roku przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.


Wręczając to wysokie odznaczenie państwowe minister Sławomir Rybicki wyraził radość z faktu, że tak wielki patriota, żołnierz wielu formacji bojowych, od Brygady Strzelców Podhalańskich, przez „cichociemnych” i Armię Krajową, Narodowe Siły Zbrojne, po Korpus Generała Andersa, zostaje po tylu latach doceniony przez wolne państwo polskie. Minister podkreślił, że długa żołnierska droga pułkownika Zdanowicza jest symbolem polskich dramatów XX wieku i patriotycznego poświęcenia. - Polska nie zapomniała żadnego z tak wielu wymiarów jego patriotyzmu, także wspierania opozycji demokratycznej.


Syn pułkownika Meliton Zub-Zdanowicz wyraził wdzięczność za to, że po blisko siedemdziesięciu latach zasługi jego ojca zostały docenione. Podkreślił, że jego ojciec wszystko co robił, tak w czasie wojny, jak później wspierając ruchy demokratyczne z Polsce czynił dla dobra Ojczyzny, nie zaś dla własnej chwały.


Ppłk NSZ Leonard Zub-Zdanowicz "Ząb", absolwent prawa KUL w 1935 r., oficer kawalerii i żandarmerii wojskowej. Od 1951 r. w USA, gdzie do śmierci w 1982 r. uczestniczył w pomocy dla KUL, ROPCiO, Solidarności, pomagał też prześladowanym w Kraju żołnierzom NSZ i ich rodzinom. Był jednym z najwybitniejszych dowódców liniowych NSZ w walce z okupantem niemieckim, formacjami komunistycznymi i sowieckimi oraz wybitną postacią Uchodźstwa Polskiego w USA.
 

Poleć znajomemu