przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 marca 2013

Order Odrodzenia Polski dla Aleksandra Perskiego

  |   Doradca Prezydenta RP Jan Lityński wręczył Aleksandrowi Perskiemu nadany przez Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Doradca Prezydenta RP Jan Lityński wręczył Aleksandrowi Perskiemu nadany przez Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Doradca Prezydenta RP Jan Lityński wręczył Aleksandrowi Perskiemu nadany przez Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Aleksandrowi Perskiemu za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz aktywny udział w proteście studenckim w marcu 1968 roku w obronie praw człowieka i swobód obywatelskich.

 

W czwartek, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Doradca Prezydenta RP Jan Lityński dokonał w imieniu Prezydenta aktu dekoracji odznaczeniem państwowym. Na spotkaniu obecny był również Kawaler Orderu Orła Białego, były Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Modzelewski, który po wydarzeniach marca 68’ został skazany na trzy i pół roku więzienia.


Aleksander Perski, profesor-wykładowca na Uniwersytecie Sztokholmskim, był bliskim współpracownikiem Jacka Kuronia. Aktywnie działał od 1965 roku, był organizatorem działań na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W marcu 68’ został wybrany na wiecu studenckim do tzw. Trójki studenckich przedstawicieli. Aresztowany w tym samym miesiącu, więziony był do sierpnia 68’. Odmówił zeznań.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.