przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 11 kwietnia 2013

Order Zasługi RP dla Hansa-Gerta Pötteringa

  |   Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi Uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP Hansowi-Gertowi Pötteringowi

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas czwartkowego spotkania w Belwederze, wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Hansowi-Gertowi Pötteringowi – byłemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

 

Order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckich stosunków i działalność na rzecz integracji Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski,  Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Jerzy Buzek i prof. Władysław Bartoszewski.


- To dla mnie prawdziwa radość i satysfakcja, że mogę cię w imieniu całej Polski odznaczyć, dziękując za zasługi zarówno dla budowanej współpracy, przyjaźni polsko-niemieckiej, jak i dla polskiej perspektywy europejskiej – zwrócił się prezydent do odznaczonego Hansa-Gerta Pötteringa.
 

Prezydent wspomniał o obrazie wiszącym w sali  przedstawiającym Bitwę o Olszynkę Grochowską w 1831 roku. Bronisław Komorowski powiedział, że właśnie w czasie tej bitwy prapradziad ministra Jaromira Sokołowskiego opracował pierwszą wersję konstytucji dla Europy.
 

- Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego, która nie weszła w życie jest dla nas Polaków ważna, bo jest nie tylko dowodem naszych stałych marzeń o uczestniczeniu w integrowaniu się świata zachodniego, ale także naszych marzeń o budowie dobrych relacji z sąsiadami, szczególnie z sąsiadami na zachodzie – powiedział prezydent.
 

Jak dodał, dzisiaj nadrabiamy stracony czas w trudnych okresach historii zarówno w wymiarze całej Europy, jak i naszych narodów.

 

Prezydent wskazywał, że 80% Polaków jest usatysfakcjonowanych członkostwem w UE, a ponad 70% mówi, że dostrzega i docenia zdecydowaną poprawę relacji polsko-niemieckich. – Ale to się samo nie stało, za tym stoi wysiłek, pomysłowość, zaangażowanie wielu ludzi, w tym także i twoje własne – mówił do Hansa-Gerta Pötteringa.
 

Hans-Gert Pöttering po polsku podziękował za wyjątkowe odznaczenie. – To dla mnie bardzo wielki honor i radość, że dziś zostałem odznaczony polskim Orderem Zasługi. Niech żyje przyjaźń polsko-niemiecka w zjednoczonej Europie – powiedział po polsku.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.