przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 21 września 2013

Krystian Zimerman odznaczony przez prezydenta

  |   Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze Uroczystość wręczenia odznaczenia Krystianowi Zimermanowi w Belwederze

Podczas uroczystości w Belwederze w sobotę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krystianowi Zimermanowi, wybitnemu polskiemu pianiście. Order został nadany za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej muzyki na świecie i osiągnięcia w pracy artystycznej.

 

- Serdecznie dziękuję za to, że mogę odznaczyć dobrego ambasadora pięknej kultury polskiej – powiedział prezydent, wręczając Zimermanowi odznaczenie.


Jak podkreślił, "najwspanialsze dzieła wtedy docierają do serc i umysłów ludzi, zwracają na siebie uwagę, jeśli prezentują je ludzie, którzy swoim życiem, swoimi dokonaniami, swoimi umiejętnościami potrafią z nich wydobyć to, co najpiękniejsze".


- Ja tutaj właściwie powinienem przyjść z kwiatami, by podziękować panu i przez pana temu narodowi, który tyle dla mnie zrobił" - zwrócił się do prezydenta wirtuoz. Podkreślił, że przyjechał do kraju z uwagi na 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego i z okazji bardziej osobistej - 50. rocznicy pierwszej lekcji fortepianu u prof. Andrzeja Jasińskiego. - Dokładnie w tym dniu, 50 lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy - powiedział Zimerman, tym razem zwracając się do obecnego na uroczystości nauczyciela.


W uroczystości w Belwederze udział wzięli m.in. Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak, b. premier Hanna Suchocka, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrygent i szef artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie Jacek Kaspszyk, który wystąpi z Zimermanem na niedzielnym koncercie.

 

Zimerman zagra w niedzielę na festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. Każdy występ wirtuoza na polskiej scenie wzbudza wielkie zainteresowanie, gdyż artysta - na stałe mieszkający w Szwajcarii - rzadko gra w kraju. Ostatni raz wystąpił w Polsce w 2009 r. (inf. własna, PAP)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.