Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 14 października 2013

Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze

  |   Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze Ordery w 70. rocznicę Powstania w obozie w Sobiborze

W związku z 70. rocznicą Powstania w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej uczestnikom tamtych wydarzeń. Ordery wręczył 14 października, podczas uroczystości w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.  W uroczystości uczestniczył również Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec.


Odznaczeni zostali
 

za męstwo i bohaterską postawę wykazane w czasie Powstania w niemieckim, nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania pamięci i popularyzowanie wiedzy o Holocauście

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


obywatel Królestwa Niderlandów
 

1. Jules SCHELVIS
 

obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki
 

2. Filip BIALOWITZ
 

3. Thomas BLATT .

 

Wszyscy oni po wojnie spisali swoje przeżycia z Sobiboru, z powstania, ucieczki i ocalenia a ich wspomnienia są najważniejszymi dokumentami i źródłem wiedzy o funkcjonowaniu tego obozu zagłady.

 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz i ambasad państw, których obywatele zginęli w Sobiborze - m.in. Izraela, Królestwa Niderlandów, Słowacji. Obecnych było kilkuset młodych ludzi z Izraela i Polski. Uczestnicy uroczystości zapalali znicze przy Grobie Ofiar obozu a także zwiedzali wystawę plenerową poświęconą historii obozu w Sobiborze, przygotowaną przez Muzeum na Majdanku.


Obóz zagłady w Sobiborze powstał w 1942 r. w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była zagłada ludności żydowskiej. Liczba wszystkich jego ofiar nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 r. do października 1943 r. Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale też z innych krajów Europy. Więźniowie byli mordowani głównie w komorach gazowych, tuż po przywiezieniu do obozu.


14 października 1943 r. w obozie wybuchł zbrojny bunt. Zabitych wtedy zostało 11 esesmanów i kilku strażników ukraińskich. Podczas walk i na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów. Ponad 300 uciekło, ale wielu nich Niemcy schwytali w pościgu i rozstrzelali. Ostatecznie tylko około 50 uciekinierów dożyło do końca wojny. Konsekwencją buntu żydowskich więźniów była decyzja o likwidacji obozu. Pod koniec 1943 r. hitlerowcy zniszczyli obóz i zasadzili las. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu