przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 listopada 2013

Prezydent wręczył odznaczenia dyplomatom

  |   Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej Odznaczenia z okazji Dnia Służby Zagranicznej

W piątek, w Dniu Służby Zagranicznej, prezydent wręczył odznaczenia kilkunastu dyplomatów. Podkreślił, że największym wyzwaniem dla polskiej dyplomacji jest obecnie realizacja marzenia i działania na rzecz polskiego zamysłu Partnerstwa Wschodniego.

 

Współczesna służba dyplomatyczna - uważa prezydent - polega na wielkim darze obserwowania i informowania na czas, a także na reprezentowaniu państwa polskiego i umiejętnego przekazywania tego, co wartościowe w Polsce i w polskiej polityce. - Jestem absolutnie przekonany o tym, że odznaczając państwa dzisiaj, mogłem właśnie wyróżnić osoby, które potrafiły w ten sposób funkcjonować, funkcjonować w sposób tradycyjny, jeśli chodzi o cele, ale jednocześnie w sposób nowoczesny, jeśli chodzi o umiejętność działania w zmieniającym się świecie - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 

Prezydent dziękował za służbę i zaangażowanie w - jak mówił - tak ważny dla Polski projekt jak Partnerstwo Wschodnie (PW). Jak podkreślił, największym w tej chwili wyzwaniem dla polskiej dyplomacji jest realizacja marzenia i działania na rzecz polskiego zamysłu Partnerstwa.

 

- W najbliższym czasie będziemy świadomi tego, jaki plon uda się uzyskać z długotrwałego siania, długotrwałego działania i uprawiania pola. Jestem przekonany i mam nadzieję, że wspólnie będziemy cieszyli się sukcesem w postaci decyzji Unii Europejskiej dot. naszego arcyważnego sąsiada, jakim jest Ukraina, jak i utworzenia perspektywy dla Mołdawii czy Gruzji - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Wyraził jednocześnie przekonanie, że listopadowy szczyt w Wilnie, podczas którego Ukraina, Mołdawia i Gruzja mają zbliżyć się do UE, będzie ukoronowaniem wysiłku zarówno wielu polskich dyplomatów, jak i wielu polskich polityków. - Jestem przekonany, że będzie to po prostu sukces Polski - powiedział Bronisław Komorowski. Dodał jednak, że nasz kraj powinien być przygotowany na każdy scenariusz szczytu wileńskiego, aby "zagospodarować" wysiłek i wielki potencjał swojej pozycji, którą udało się zbudować w UE i naszym sąsiedztwie w związku z ideą PW.

 

- To jest dzień całej służby zagranicznej, chciałbym więc państwu życzyć dalszych sukcesów, bo każdy sukces państwa będzie sukcesem Polski - życzył Bronisław Komorowski dyplomatom.
 

* * *

 

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w służbie zagranicznej, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Maciej SZPUNAR

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Krzysztof KASPRZYK
Adam KUŁACH 
Mieczysław SOKOŁOWSKI
Beata STELMACH

 

za zasługi w służbie zagranicznej i współpracy międzynarodowej


ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Piotr OPALIŃSKI
Maciej PISARSKI

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Jerzy JĘDRZEJUK
Sławomir MAJSZYK

 

za zasługi w działalności na rzecz integracji europejskiej oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Karolina OSTRZYNIEWSKA 
 

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.