Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 listopada 2013

"Chylę głowę przed całym państwa pokoleniem"

  |   Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim Uroczystość wręczenia odznaczeń w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył we wtorek odznaczenia osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

 

- Chylę głowę przed całym państwa pokoleniem, które jest do tej pory dla nas ważnym świadkiem najtrudniejszej walki o polską wolność, walki wtedy przegranej - mówił Bronisław Komorowski. Jak zaznaczył to pokolenie było też świadkiem i często uczestnikiem drugiej, zwycięskiej batalii o polską wolność.


Prezydent dziękował za zaangażowanie w okresie II wojny światowej i po wojnie. A także włączenie się po 1989 roku w budowanie wiedzy narodu o sobie samym, a także podtrzymywaniu i utrwalaniu dobrych tradycji wojennych i bojowych, ważnych z punktu widzenia kształtowania postaw współczesnego pokolenia. - Nie tylko te odznaczenia są źródłem państwa satysfakcji i radości, ale przede wszystkim to, że to odznaczenie może odbywać się w warunkach ponownie niepodległego, wolnego państwa polskiego - podkreślił prezydent.

 

Jak mówił walka, która zaczęła się 1 września 1939 roku w jakiejś mierze została sfinalizowana zwycięsko dopiero w czerwcu 1989 roku.

 

Wyraził też nadzieję, że wspólnie będziemy mogli się cieszyć z depozytu wolności, który przetrwał dzięki walce i staraniom m.in. osób, które zostały we wtorek odznaczone. - A zyskał na ponownym blasku w wyniku aktywności ludzi pokolenia Solidarności - dodał prezydent.

 

- Mam nadzieję, że będziemy mogli razem cieszyć się z przypadającej na przyszły rok 25. rocznicy ponownie odzyskanej polskiej wolności - powiedział Bronisław Komorowski. Jak zaznaczył, w ramach tej wolności musi być wybitne miejsce dla tradycji działania na rzecz ojczyzny, walki o ojczyznę, a także miejsce dla szacunku dla poprzednich pokoleń, które cierpiały, walczyły i doczekały ponownej wolności.

 

- Musi mieć miejsce wspólna refleksja między pokoleniami, o tym jak cenna jest wolność odzyskiwana tak wielkim kosztem i po tak długim okresie oczekiwania - powiedział prezydent. - Chciałbym bardzo, aby z tego 25-lecia polskiej wolności wynikało proste przesłanie, że to łańcuch polskich pokoleń od niepamiętnych czasów aż po dzień dzisiejszy jest sprawcą wszystkich zmian na lepsze i ma wspólny udział, i w dramacie klęski, i w słodyczy zwycięstwa - dodał.
 

Odznaczeni zostali:
 

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Leszek ŻUKOWSKI
 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Władysław MOROZ
Wacław SZACOŃ
 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Stanisław DĄBROWSKI

Jan KNAPEK

Zbigniew PODCZASKI

Wacław WERENCZUK

 

za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956

 

KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 
Jerzy KOWALSKI
Edwin KRASKOWSKI
Halina MAZUR
Stefan PAWLAK

Eugeniusz SIEMASZKO

Jerzy SKRABEK
Józef SROGI
Maria WILGAT
Helena ZASĘPA
Adam ZBIEGIENI
 

za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego w latach 1939-1956

 

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Jerzy ADAMCZYK
Maria DUDZICKA

Jadwiga GRUDZIŃSKA         

Stanisław KNAŚ

Aleksander KORZENIEWSKI

Tadeusz KOSIK
Henryk LINOWSKI
Jan MAŁOLEPSZY
Tadeusz MOZDRZEŃ

Wiesław MYDŁOWSKI

Marian OSADA
Jerzy PASIEKA

Stanisław PIETRZAK

Alojzy ROZWORA
Danuta SCHETYNA
Stefan SIEJKA
Jan SZNAJDER
Waldemar WAGNER
Roman WĄŻ
Jerzy WIDEJKO

Irena WIERCIŃSKA-PAWELSKA

Henryk WITEK
Marian WYSOCKI.
 

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu