przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 listopada 2013

Order Zasługi RP dla szefa MSZ Niemiec

  |   Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec Uroczystość wręczenia odznaczenia szefowi MSZ Niemiec

Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy i dobrosąsiedzkich stosunków prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP szefa MSZ Niemiec Guido Westerwellego.

 

Prezydent powiedział podczas uroczystości w Belwederze, że od 25 lat trwa proces zbliżania polsko-niemieckiego. - To już nie jest tylko trudny z natury proces pojednania między narodami, to jest próba współpracy, współdziałania w ramach świata, ludzi, narodów i wolnych państw w Europie - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał, że w przyszłym roku przypada 25. rocznica odzyskania wolności przez Polskę oraz obalenia muru berlińskiego. - Jestem pewien, że nie zapomnimy o tym, że jednym z większych sukcesów jest zbudowanie dobrych, bardzo dobrych, przyjaznych i niesłychanie owocnych relacji polsko-niemieckich - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Podziękował Westerwellemu m.in. za jego osobiste zaangażowanie w ważny dla Europy, Niemiec i Polski projekt Partnerstwa Wschodniego. - Nie każde działanie przynosi słodkie owoce zwycięstwa - zaznaczył prezydent.

 

Cytował też marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że ten, który nie poznał klęski, nie jest godzien zwycięstwa. Jak dodał Bronisław Komorowski, w jego przekonaniu zwycięstwo będzie tym łatwiejsze, im mocniejsza będzie współpraca Polski i Nieniec.

 

Westerwelle dziękując za odznaczenie, podkreślał szczególne relacje między Polską a Niemcami. - Relacje polsko-niemieckie zawsze stały w centrum mojej uwagi jako szefa MSZ - mówił polityk. - Bez umiłowania wolności, dążenia do wolności Polaków, historia nie przebiegłaby tak pomyślnie. Polska stała się jednym z najmocniejszych filarów w polityce światowej i europejskiej - mówił szef niemieckiej dyplomacji. - Niech żyje polsko-niemiecka przyjaźń - zakończył swe wystąpienie Westerwelle.

 

We wtorkowej uroczystości uczestniczyło kierownictwo MSZ, w tym minister Radosław Sikorski, a także ambasadorowie Niemiec i Francji w Polsce. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.