przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 marca 2014

Gala plebiscytu „Złoty Inżynier”

  |   Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim Gala plebiscytu „Złoty Inżynier” w Pałacu Prezydenckim

Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas  uroczystej Gali podsumowującej XX edycję plebiscytu „Przeglądu Technicznego” o tytuł „Złotego Inżyniera” wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym członkom Naczelnej Organizacji Technicznej.

 

- Być inżynierem oznacza zwiększone szanse na to, aby być praktycznie użytecznym dla Ojczyzny. To oznacza również posiadanie pewnych cech, umiejętności, których mamy deficyt jako naród i ten deficyt chcemy uzupełniać - mówił Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. - Polsce jest potrzebny taki inżynierski pragmatyzm, inżynierska praktyczność, inżynierska dokładność, solidność, a także inżynierski romantyzm - podkreślił. Dodał także, że Polska potrzebuje inżynierskiego podejścia do problemu innowacyjności, ale także gospodarności.

 

Wspominając o  romantyzmie inżynierskim Bronisław Komorowski mówił, że w różnych stronach świata spotykał trwałe ślady po polskich inżynierach, którzy odcisnęli tam piętno swoich marzeń o wielkości, o nowych zdobyczach, nowych możliwościach.

 

 

Prezydent zwrócił uwagę, że zawody inżynierskie jak np. budowlańcy są popularne wśród młodych ludzi. - Jestem przekonany, że to jest początek procesu, w którym być inżynierem to będzie brzmiało nie tylko pięknie, nie tylko dumnie, ale będzie to absolutny powód do przekonania, że tędy wiedzie droga do rozwoju własnego, Ojczyzny, polskiej gospodarki - zaznaczył Prezydent RP.

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że wyróżnienia "Złotego Inżyniera" przyznawane są przez "Przegląd Techniczny", którego historia sięga lat 60. XIX wieku.  - To także jest jakaś wskazówka, jakiś symbol, bo to jest kontynuacja polskich marzeń o nowoczesności, polskich marzeń o zamożności, polskich marzeń o rozwoju gospodarczym naszego kraju, nawet, kiedy go nie było na mapie świata - powiedział prezydent.
 

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju innowacyjności i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki odznaczeni zostali:

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI


1. Włodzimierz ADAMSKI
2. Teresa LASKOWSKA
3. Stanisław RADKOWSKI

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI


4. Artur BADYDA
5.  Agata BIEŃCZAK
6. Grzegorz GAŃKO
7. Aldona GARBACZ-KLEMPKA
8. Robert KUBICA
9. Andrzej ŁATKA
10. Marek PATER
11. Antoni ŚWIĄTEK


Po uroczystości odznaczeń Prezydent RP wziął udział w uroczystym wręczeniu statuetek i dyplomów jubileuszowej XX edycji plebiscytu „Złoty Inżynier”. Czytaj więcej >>>

 

Celem konkursu od dwóch dekad jest promocja dokonań polskich inżynierów i popularyzacja najwybitniejszych polskich twórców techniki. Organizatorem konkursu jest „Przegląd Techniczny” – jedno z najstarszych w Europie czasopism publicystycznych o tematyce ogólnotechnicznej, którego pierwsze wydanie ukazało się w 1866 roku.
  

W Gali wziął także udział Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński oraz Doradcy Prezydenta RP.


Organizatorem tegorocznej Gali była Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Nad tegoroczną edycją patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.