przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 kwietnia 2014

"Chcemy przyjaźni i dobrego sąsiedztwa z Ukrainą"

  |   Uroczystość wręczenia odznaczenia Ambasadorowi Ukrainy Markijanowi Malskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Ambasadorowi Ukrainy Markijanowi Malskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Ambasadorowi Ukrainy Markijanowi Malskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Ambasadorowi Ukrainy Markijanowi Malskiemu Uroczystość wręczenia odznaczenia Ambasadorowi Ukrainy Markijanowi Malskiemu

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył w czwartek podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej J. E. Markijanowi Malskiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Ukrainy, kończącemu misję dyplomatyczną w Polsce.

 

Order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-ukraińskiej współpracy. W uroczystości wzięła udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, a także ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński, Krzysztof H. Łaszkiewicz i Jaromir Sokołowski, a także doradca Henryk Wujec.  W spotkaniu uczestniczyła także małżonka anmbadsadora oraz jego współpracownicy.

 

- Polacy chyba tak łatwo nie szafują terminem przyjaźń, ani braterstwo, ale mam nadzieję, że jeśli mówią mniejszymi literami, mniejszymi słowami - mówią o dobrym sąsiedztwie, mówią o współpracy, to mówią to bardzo serio i z głęboką nadzieją na przyszłość - powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent dodał, że Polska chce budować relacje z Ukrainą na prawdzie, dobrych emocjach, na zasadzie relacji dobrosąsiedzkich. - Bo dobry sąsiad to nie ten, który mówi o braterstwie, a następnie zabiera jeden pokój w mieszkaniu sąsiada. Dobry sąsiad to jest ten, który mówi mniej, a bardziej stara się pomagać w tym, aby u sąsiada był ład, porządek – ocenił Bronisław Komorowski.
 

- Polska chce być dobrym sąsiadem Ukrainy, chce pomagać w zbudowaniu ładu w państwie ukraińskim, wspiera niepodległość Ukrainy, integralność terytorialną. Nie czyha ani na jeden pokój, ani jeden metr kwadratowy w mieszkaniu sąsiada – podkreślił.
 

Zaznaczył, że Polska chce Ukrainy, która będzie mogła iść ta drogą, którą Polsce udaje się iść szczęśliwie od 25 lat.

 

Prezydent podziękował ambasadorowi Malskiemu za świadome działania na rzecz budowy przyjaźni polsko-ukraińskiej, przyjaźni, która jest potrzebna obu naszym narodom, która musi być budowana ponad niełatwymi doświadczeniami historii.

 

Jak dodał, ta przyjaźń może być i powinna być budowana na wspólnym spojrzeniu na przyszłość Europy, na wspólnej trosce o bezpieczeństwo naszego regionu i doświadczeniu historycznym.
 

- Z całego doświadczenia historycznego wiemy, że kiedy dobrze się działo w relacjach między Polakami a Ukraińcami byliśmy bezpieczni, rozwijaliśmy się dobrze. Gdy zabrakło zgody, kiedy była waśń pomiędzy nami zawsze ktoś inny z tego korzystał. I tak jest również dzisiaj – wskazywał.
 

- Chcemy przyjaźni i dobrego sąsiedztwa z Ukrainą – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dziękował też ambasadorowi Malskiemu za służbę reprezentowania nowej, niepodległej Ukrainy w Polsce, za dokonania, które będę w przyszłości procentowały w relacjach i przyjaźni polsko-ukraińskiej. Wspomniał o osobistym zaangażowaniu ambasadora w budowę i oddanie cmentarza w Bykowni.


Życzył dalszej owocnej służby na rzecz niepodległej Ukrainy, a także dalszej owocnej służby na rzecz braterstwa, przyjaźni i dobrego sąsiedztwa pomiędzy Polską a Ukrainą.
 

- Wracamy na Ukrainę z Polską w sercu – powiedział ambasador Malski dziękując też Polsce za potężne wsparcie dążeń narodu ukraińskiego do zbliżenia się do UE. – Oceniając naszą wspólną, trudną historie rozbiliśmy kroki do wzajemnego porozumienia, pojednania i przebaczenia. Dziękuje również za to, że w czasach trudnych dla mojego narodu mieliśmy wiernego, wielkiego partnera strategicznego – podkreślił.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.