przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 maja 2014

Prezydent: Duża rodzina jest wartością

  |   Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi

Duża rodzina jest wartością, w niej kształtuje się umiejętność współpracy z innymi, szukania kompromisu, odpowiedzialność za siebie i za innych, a także zaradność, odwaga i dyscyplina - podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski, który podczas spotkania z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi wręczył odznaczenia państwowe.

 

- Duża rodzina jest wartością, jest także punktem odniesienia – dla polityków, dla innych obywateli, dla młodych ludzi, którzy będą się decydowali na powoływanie dzieci na świat – mówił Bronisław Komorowski na uroczystości w Pałacu Prezydenckim. W spotkaniu wzięła też udział Anna Komorowska oraz minister Irena Wóycicka.

 

- Wiemy, że to nie jest takie proste, dźwigać odpowiedzialność za dużą rodzinę, tym większe moje serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy ten ciężar – piękny, a czasami bardzo trudny – chcieli wziąć na własne barki i unieść przez życie – podkreślił prezydent.

 

W jego opinii, w dużej rodzinie kształtuje się umiejętność współpracy z innymi, szukania kompromisu w relacjach z drugim człowiekiem, kształtuje się postawa odpowiedzialności za siebie i za innych, kształtuje się także postawa zaradności i odwagi, a czasami większa dyscyplina.

 

- Dlatego trzeba każdego roku, każdego miesiąca, każdego dnia podkreślać istotne znaczenie dużej rodziny z punktu widzenia przyszłości Polski i Polaków, nie tylko w aspekcie „ilu nas będzie obywateli”, ale również w aspekcie „jacy będziemy” – podkreślił.

 

 

Prezydent przyznał, że duża rodzina to źródło radości i satysfakcji, ale też zmaga się na co dzień z wieloma kłopotami i problemami. - To jest chyba dobry moment, żeby powiedzieć, że wielodzietność to zawsze jest dodatkowe obciążenie, wielodzietność to jest zawsze coś za coś – powiedział. Podkreślił, że wielodzietność, to niewątpliwie jest to najpiękniejsza rzecz, która się może w życiu zdarzyć. I za to serdecznie wszystkim dziękuję – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski wyraził satysfakcję i radość, że kolejny raz ma okazję do szczególnego podziękowania i wyróżnienia, także odznaczeniami państwowymi tych, którzy mają ogromny wysiłek na gruncie rodziny – tej własnej wielodzietnej i tej zastępczej.

 

- To dla mnie źródło satysfakcji, ale też dalsze wyzwanie. Przecież doskonale czujemy, jak wiele jest do zrobienia w Polsce, aby ugruntować zarówno akceptację, jak i życzliwość dla osób, które dźwigają ogromny ciężar odpowiedzialności za życie licznej gromady dzieci. Doskonale czujemy jak wiele zostało już zrobione. Ale im więcej robimy, tym więcej widać, ile zostaje jeszcze do osiągnięcia – mówił.

 

Wspomniał o Kartach Dużych Rodzin, które są przyjmowane przez samorządy. – To jest efektem wysiłku nas wszystkich, także Państwa, jak i pokazania tego, że rodziny wielodzietne mogą wiele wnieść istotnych wartości, istotnych umiejętności do życia zbiorowego, do dnia dzisiejszego Polski i do przyszłości – ocenił.

Odznaczeni zostali:

 

za wybitne zasługi w działalności na rzecz rodzin wielodzietnych

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

1. Joanna KRUPSKA

 

za zasługi w działalności na rzecz rodzin wielodzietnych


ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

2. Jarosław PRZEPIERSKI

 

w uznaniu wielkiej dobroci serca, mądrości i ofiarności włożonych w trud wychowania dzieci w rodzinie opartej na wspólnych wartościach moralnych – zaufaniu, współpracy i szacunku dla drugiego człowieka
 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

3. Teresa BIENIEK
4. Waldemar BIENIEK
5. Barbara BOROWCZAK
6. Andrzej BOROWCZAK
7. Dorota DOLIBÓG
8. Jan DOLIBÓG
9. Grażyna DRĄZIKOWSKA
10. Janusz DRĄZIKOWSKI
11. Władysława GOŁAŚ
12. Henryk GOŁAŚ
13. Iwona KARPUK
14. Maciej KARPUK
15. Jolanta KIEŚ
16. Jan KIEŚ
17. Małgorzata KIRAGA
18. Dariusz KIRAGA
19. Elżbieta KOCUR
20. Wiesław KOCUR
21. Narcyza KOWALIK *
22. Artur KOWALIK
23. Elżbieta KOWALSKA
24. Zbigniew KOWALSKI
25. Irena KRAIŃSKA
26. Krzysztof KRAIŃSKI
27. Teresa ŁOWCZYKOWSKA
28. Jan ŁOWCZYKOWSKI
29.  Lidia PUCHOWSKA
30. Tomasz PUCHOWSKI
31.  Barbara RANIOWSKA
32.  Beata SAGAN
33.  Dariusz SAGAN
34.  Zuzanna SDZUJ
35. Bernard SDZUJ
36.  Bogumiła SKRZYPKOWSKA
37. Henryk SKRZYPKOWSKI
38.  Joanna SUCHOCKA
39. Mieczysław SUCHOCKI
40. Bożena TORUŃCZAK
41. Ryszard TORUŃCZAK
42. Andrzej WITULSKI
43. Anna WORM
 

* Narcyza KOWALIK nie mogła przybyć na czwartkową uroczystość, odznaczenie zostanie przekazane w terminie późniejszym

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.