przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 2 czerwca 2014

Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan

  |   Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami Pamiątkowe zdjęcie Prezydenta RP z poznaniakami Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Ratuszu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas wizyty w Poznaniu wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Wielkopolski. - Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski był pytany, czy 25. rocznica wolnych wyborów sprawi, że o Polsce zacznie się mówić jak o miejscu, w którym zaczęły się przemiany w Europie. To zależy od nas wszystkich i w pierwszej kolejności sami Polacy powinni cenić wydarzenia z 1989 roku - odparł prezydent. Według niego, jeśli nie robią tego Polacy, to nie powinniśmy się dziwić, że reszta świata nie pamięta o naszych zasługach.

 

- Cały czas trzeba przypominać światu o roli Polski w obaleniu komunizmu, w odzyskaniu wolności nie tylko przez nas, ale cały rejon Europy Środkowo-Wschodniej, o roli Polski w doprowadzeniu do zjednoczenia Niemiec, obalenia muru berlińskiego, i co najważniejsze, zjednoczenia całej Europy - powiedział w poniedziałek w Poznaniu prezydent.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto „w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągnięcia dnia dzisiejszego".

 

Jak dodał prezydent, cieszy się, że jego zaproszenie na obchody zostały przyjęte przez wielu wybitnych liderów świata, w tym prezydenta USA Baracka Obamę. - To będzie wielkie święto wolności i okazja do przypomnienia, że wolność zaczęła się w Polsce. (…) mam nadzieję, że zostanie to zapamiętane - podkreślił.

 

 

Odznaczeni zostali:


za wybitne zasługi dla Wielkopolski, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej,  za zasługi dla społeczności lokalnej

 
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 

Lech DYMARSKI
Lech TRZECIAKOWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Mieczysław FORMANOWICZ
Piotr FRYDRYSZEK
Zbigniew KWIAS
Andrzej PORAWSKI
Janusz RYL-KRYSTIANOWSKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 

Hanna BANASZAK-PREYSS
Zofia STRZYŻ
Zenon LASKOWIK
Jerzy PARYSEK
Jacek WACHOWIAK
 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Ryszard CICHOCKI
Jerzy HAMERSKI
Tomasz KAYSER
Tomasz SOKOŁOWSKI
Tadeusz STRYJAKIEWICZ
Jacek SYKULSKI
Paweł SZKOTAK
Witold SZYFTER

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Alfons BILSKI
Andrzej DŁUTKOWSKI
Jan KOPROWSKI
Grzegorz MUSIAŁ
Marian RUTA
Jerzy SOCZKA

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI


Henryk CZAJEWICZ
Maria PŁOTKOWIAK
Piotr ZUBIELIK
 

Zobacz także: Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan 25 lat polskich sukcesów na II Powszechnej Wystawie Krajowej Prezydent RP wręczył również 8 Medali Złotych za Długoletnią Służbę zasłużonym pracownikom Urzędu Miasta Poznania, którzy wzorowo, wyjątkowo sumiennie wykonują obowiązki wynikające z pracy zawodowej.

 

(inf. własna, PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.