przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 sierpnia 2014

Prezydent wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chełmku

Rodzina i małżeństwo nie są rzeczą prostą. Za nimi kryje się wiele wyrzeczeń i wysiłku, sukcesów i porażek, z którymi trzeba sobie radzić razem – mówił w sobotę w Chełmku prezydent Bronisław Komorowski gratulując parom obchodzącym złote gody.

 

Prezydent uhonorował medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” 28 par, które wspólnie przeżyły 50 lat. Wręczył też listy gratulacyjne ośmiu małżeństwom świętującym jubileusze 60- i 65-lecia.


Bronisław Komorowski podkreślił, że dla wyróżnionych par jubileusz zbiega się z 25-leciem wolności w Polsce. Życzył, aby półwiecze ich wspólnego życia zostało przez bliskich oceniane jako równie wielkie, ważne i piękne, jak 25-lecie wolności ojczyzny.


Gratulując jubilatom podkreślił, że doczekali momentu, w którym mogą już ocenić własne życie i powiedzieć: a jednak było warto! - Doczekaliście momentu, w którym możecie powiedzieć: to było piękne życie. Dało efekty bo było ogarnięte sercem na tyle wielkim, że przetrwało trudności – mówił.


Prezydent dodał, że podpisując decyzje o przyznaniu odznaczeń parom świętującym złote gody, zastanawia się czasem, co kryje się za nazwiskami nieznanych mu osób, które wspólnie przeżyły tak wiele lat. Jak powiedział mógł w sobotę, choć w jednym zdaniu, dowiedzieć się kim są uhonorowani.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że przyjazd do Chełmka nie był przypadkowy. Z tej miejscowości pochodzi marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, którego rodzice Magdalena i Władysław doczekali jubileuszu 50-lecia małżeństwa. - Mogłem wręczyć odznaczenia rodzicom marszałka Sowy, co jest dla mnie dodatkowym źródłem satysfakcji, bo też mogę zrozumieć, skąd się bierze dobre "marszałkowanie". To się bierze z życia rodziców – mówił.

 

Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie” został ustanowiony w 1960 roku. Jest nagrodą za spędzenie półwiecza w jednym związku małżeńskim. Do tej pory otrzymało go ponad milion par. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.