Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 września 2014

"Po 25 latach potrzebne nowe cele w sektorze pozarządowym"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych Prezydent Bronisław Komorowski na VII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych

Podczas sesji zamykającej VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom organizacji pozarządowych.

 

- Po 25 latach musimy wyznaczyć sobie kolejne cele, by zagospodarować gigantyczny potencjał, który drzemie w sektorze pozarządowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas konferencji. Zobacz także: Konferencja Forum Inicjatyw Pozarządowych

 

Jak ocenił, w bilansie minionego ćwierćwiecza powstanie i rozwój sektora pozarządowego to jeden z jaśniejszych punktów i osiągnięć wolnej Polski.


- Z punktu widzenia tego, co zmieniło się i w jaki sposób się zmieniało w Polsce, wszyscy czujemy, że jakimś nowym i bardzo ważnym elementem jest nie tylko mnogość, ale i aktywność wielu form aktywności obywatelskiej w obszarze organizacji pozarządowych. To jest coś, co przyszło do Polski i rozwinęło się razem z demokracją – powiedział Bronisław Komorowski.


- Ten rok jest szczególnym rokiem, wszyscy to doskonale wiemy i doskonale czujemy, to jest 25. rok naszej wolności. To jest szczególny rok, w którym dokonujemy pewnych podsumowań. Ale przecież podsumowania mają tylko wtedy sens, jeśli stanowią jakiś punkt wyjścia do tego, co chcielibyśmy zmienić, albo tego, co chcielibyśmy zrobić w następnych latach. (...) Myślę, że taki bilans robimy, i to jest niesłychanie potrzebne - dodał prezydent.


Prezydent Komorowski mówił o wyzwaniach stojących przed sektorem pozarządowym. - Nie jest najlepiej w skali całego społeczeństwa z gotowością nas, Polaków, do angażowania się społecznego - ocenił. Przekonywał, że trzeba zastanowić się, dlaczego pokłady zaangażowania społecznego wśród Polaków nie zwiększają się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Mówił, że trzeba pracować nad zmianą postaw, abyśmy chętniej się angażowali, a nie czekali, aż ktoś rozwiąże nasze problemy za nas albo stworzy nam ku temu narzędzia. Zdaniem Bronisława Komorowskiego jest to wielki problem mentalnościowy, który utrudnia budowanie postaw obywatelskich.


Zwracał też uwagę na mechanizm 1 proc., który został wprowadzony, by pomagać w dystrybuowaniu budżetu, jednak de facto zastąpił Polakom prawdziwą filantropię. - Coś, co jest bardzo dobre, ma też drugą stronę medalu. (...) Ze względu na piękny mechanizm, że każdy obywatel płacący podatki może wskazać cel, który dla niego jest ważny, wygasza to częściowo osobiste zaangażowanie, bo ludzie czują, jak dają 1 proc., jakby to był ich 1 proc., wyjęty z ich kieszeni, a on jest w istocie wyjęty z budżetu - mówił prezydent.


Jego zdaniem "wspaniała idea 1 proc." stanowi zagrożenie dla postaw filantropijnych, bo filantropia polega na tym, że trzeba wyjąć pieniądze z własnej kieszeni, a nie ze wspólnej puli. Podkreślił, że trzeba się zastanowić, jak temu przeciwdziałać i przekonywać Polaków, że 1 proc., to za mało, że ważna jest też gotowość do wydania pieniędzy własnych.

 

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Irena Rzeplińska – Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Warszawa

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

2. Paweł Kazanecki – Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Warszawa

3. Lidia Kołucka-Żuk – Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. Warszawa

4. Marzena Mendza-Drozd – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny . – order odebrał syn – Mateusz Drozd

5. Bohdan Skrzypczak – Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Warszawa

6. Krzysztof Więckiewicz – Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Warszawa

7. Marcin Wojdat – Urząd m.st. Warszawy, Bank Żywności SOS. Warszawa

 

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

8. Jakub Boratyński – Fundacja Pracownia badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Warszawa

9. Piotr Choroś – Stowarzyszenie Homo Faber. Lublin

10. Piotr Drygała – Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza

11. Ewa Głodowska-Morawska – Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych „Motyka”. Toruń

12. Justyna Janiszewska – Fundacja Edukacja dla Demokracji. Warszawa

13. Urszula Jaworska – Fundacja Urszuli Jaworskiej. Warszawa

14. Jarosław Lipszyc – Fundacja Nowoczesna Polska

15. Draginja Nadażdin – Amnesty Inernational Polska. Warszawa

16. Szymon Osowski – Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog. Warszawa

17. Mirella Panek-Owsiańska – Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Warszawa

18. Paweł Sawicki – Klub Inteligencji Katolickiej. Warszawa

19. Ryszard Skrzypiec – Ośrodek Badań Aktywności Lokalnej. Warszawa

20. Katarzyna Szymielewicz – Fundacja Panoptykon. Warszawa

21. Ewa Teleżyńska – Klub Inteligencji Katolickiej. Warszawa

 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 

22. Magdalena Bogdaniuk – Stowarzyszenie Klon/Jawor. Warszawa

23. Marcin Dadel – Centrum Inicjatyw Obywatelskich/Sieć SPLOT. Słupsk

24. Mirosława Hamera – Regionalne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Sieć SPLOT. Wrocław

25. Krzysztof Izdebski – Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Warszawa

26. Agnieszka Komorowska – Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Warszawa

27. Monika Kozieł - Centrum Cyfrowe Projekt; Polska. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Warszawa

28. Beata Milewska – Ambasada Stanów Zjednoczonych. Warszawa

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu