Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 grudnia 2014

"Dziękuję za wspaniałe ambasadorowanie polskiej kulturze"

  |   Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego Prezydent odznaczył Stanisława Skrowaczewskiego

Prezydent Bronisław Komorowski nadał, za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Stanisławowi Skrowaczewskiemu – światowej sławy kompozytorowi i dyrygentowi, cenionemu za interpretacje muzyki Antona Brucknera. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Belwederze.


- To dla mnie ogromne wyróżnienie i radość, że to na mnie padło, że mogę podziękować w imieniu całej ojczyzny i narodu za wielkie, piękne i owocujące wspaniale zasługi dla polskiej kultury. Zasługi także dla ojczyzny, bo przecież każda forma nie tylko wzmacniania atrakcyjności naszej kultury, ale także upowszechniania wiedzy o polskiej kulturze i jej promowania jest zawsze formą umacniania dobrej wiedzy, pamięci i skojarzeń z Polską właśnie jako całością – mówił Bronisław Komorowski.


Podziękował artyście za osiągnięcia, które "gdzieś na końcu zawsze są cząstką osiągnięć całej ojczyzny i całej kultury polskiej. - Serdecznie dziękuję za wspaniałe ambasadorowanie i polskiej kulturze, i Polsce na świecie, zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie pan mieszka, jak w wielu miejscach, gdzie pan występował razem z orkiestrami polskimi i zagranicznymi. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej dobrze wypełnionej misji idącej przez dziesięciolecia - podkreślił prezydent zaznaczając, że dla niego dodatkowym źródłem wzruszenia jest fakt, że Skrowaczewski, podobnie jak on, ma korzenie kresowe.


Artysta dziękując za odznaczenie przyznał, że jest bardzo wzruszony i szczęśliwy oraz czuje, że jego życie "nabiera teraz więcej sensu". - To mi daje szczęście. Nigdy nie myślałem o zasługach, robiłem to, co czułem, że powinienem robić i to było dla mnie proste i oczywiste. I nigdy nie spodziewałem się takiego zaszczytu, który mnie dzisiaj spotyka, więc jestem bardzo wdzięczny za wspaniałe obdarowanie mnie, największe właściwie jakie mogłem uzyskać w życiu - powiedział Skrowaczewski.


W uroczystości wzięli udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak i Jaromir Sokołowski. Gratulacje artyście złożyli m.in. minister kultury Małgorzata Omilanowska, Krzysztof i Elżbieta Pendereccy oraz dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu