przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 stycznia 2015

Prezydent odznaczył dowódcę sił NATO w Europie

  |   Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie Uroczystość odznaczenia dowódcy sił NATO w Europie

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył we wtorek prezydent Bronisław Komorowski Naczelnego Dowódcę Sił Sojuszniczych w Europie gen. Philipa Breedlove’a. - To ważne, aby dostrzegać zasługi konkretnych osób w budowaniu poczucia solidarności wewnątrz NATO - podkreślił Bronisław Komorowski.

 
Order jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami.
 
- To ważne, aby dostrzegać osoby zasłużone dla budowania szczególnych relacji, związków, poczucia dobrego sojuszu między Polakami a Amerykanami. To ważne, aby dostrzegać także osoby i zasługi konkretnych osób w budowaniu poczucia solidarności wewnątrz NATO - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze.
 
Prezydent wyraził przekonanie, że można jeszcze umocnić poczucie szczególnych związków polsko-amerykańskich i solidarności wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszyscy doskonale wiemy, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w sytuacjach trudnych. Wszyscy doskonale wiemy, że deklaracje także weryfikują się w sytuacjach koniecznej próby - powiedział Bronisław Komorowski.
 

 
Prezydent nawiązał do napiętej sytuacji w relacjach rosyjsko-ukraińskich. - W momencie wręczania tego odznaczenia pragnę przywołać z nieodległej przecież przeszłości wspomnienia wspólnych, trudnych działań w warunkach kryzysu, jaki pojawił się na wschód od granic NATO w ubiegłym roku w wyniku kryzysu w relacjach rosyjsko-ukraińskich. To była ważna próba z punktu widzenia solidarności NATO jako całości na obszarze tzw. flanki wschodniej - podkreślił.
 
Bronisław Komorowski podziękował generałowi za wkład w przygotowanie stanowiska NATO przed szczytem w Newport. - Pozwoliło to na potwierdzenie solidarności Sojuszu, ale również na wyposażenie go w kolejne narzędzia istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa tej części NATO - powiedział prezydent.
 
- Pragnę też wyrazić nadzieję, że ta wspólna i owocna praca będzie miała swoją kontynuację w postaci przeprowadzenia skutecznej, zgodnej z oczekiwaniami, implementacji postanowień z Newport, do praktyki funkcjonowania Sojuszu - dodał.
 
Dziękując za odznaczenie gen. Breedlove nawiązał do swojego niedawnego spotkania z polskimi żołnierzami służącymi w Afganistanie. - Są oni symbolem wszystkiego, co zrobiliśmy do tej pory. Zarówno w relacjach polsko-amerykańskich, jak i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.
 
- Jesteście wielkim narodem i wspaniałym krajem. Wasi dzielni żołnierze od wielu lat są naszym partnerem, którego bardzo cenimy" - zaznaczył.
 
Podczas rozmów po uroczystości Bronisław Komorowski i gen. Ph. Breedlove omówili postępy we wdrażaniu postanowień szczytu NATO z Newport, w tym dotyczące planów wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz perspektywy ich pełnej realizacji do czasu organizacji szczyt w Warszawie w 2016 r.
 
W rozmowach oraz uroczystości uczestniczyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jaromir Sokołowski, szef Sztabu Generalnego WP, gen. Mieczysław Gocuł oraz dowódcy: Generalny i Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni pil. Lech Majewski i gen. broni Marek Tomaszycki. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.