przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 1 maja 2015

Odznaczenia za zasługi na rzecz Polonii i Polaków za granicą

  |   Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie

Podczas spotkania z Polonią z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Domu Polonii w Warszawie, prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

 

- Jest mi bardzo miło, że mogę okazać wdzięczność w imieniu państwa polskiego, w imieniu Polski, bo takie jest prawo prezydenta, że mogę podziękować za państwa służbę dla Polski, za działanie na - nie tak łatwej - niwie polonijnej i polskich spraw – powiedział prezydent.

Przypomniał o przypadającym w tym roku jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, w tej nazwie zostało zawarte to, co jest istotą motywów działania Polaków poza granicami kraju - chęć utrzymania poczucia przynależności do wspólnoty oraz tworzenie szans na to, by była ona czymś ważnym.

- Z tą wspólnotą to mamy generalnie zawsze kłopot, jeśli chodzi o jej funkcjonowanie, bo zawsze łatwiej jest wspólnotę naruszać, ograniczać, dzielić niż budować i umacniać – mówił prezydent. Tym większe są - jak mówił - zasługi osób uhonorowanych i jego dla nich wdzięczność.

Bronisław Komorowski przypominał, że pochodzi z rodziny, która przez 300 lat mieszkała na Litwie. - Zawsze mieliśmy tam poczucie, że jesteśmy cząstką wspólnoty, będąc poza granicami państwa polskiego – mówił. Prezydent przywoływał słowa swojego ojca o naturalnej potrzebie idealizowania wspólnoty narodowej. - Ojciec mówił zawsze, że nie do pomyślenia było mówienie źle o Polsce, która przecież była krajem biednym, krajem z ogromnymi kłopotami. Nie można było mówić źle, bo to było przeciwko wspólnocie. Te opowieści mego ojca, który wychowywał się w innym państwie, marząc o Polsce, zawsze były dla mnie niesłychanie ważnym punktem odniesienia – wskazał.

Dlatego - jak mówił Bronisław Komorowski - miał swój udział w przekształcaniu Towarzystwa Polonia we Wspólnotę Polską, szukaniu najbardziej właściwej nazwy dla tej instytucji, wyznaczaniu jej celów.

Prezydent podkreślał, że chciałby bardzo, aby wspólnym wysiłkiem dbać o to, by wszystkie podziały, które są normalne w demokracji, w jak najmniejszym stopniu przenosiły się na środowiska migracyjne, polonijne.

Odznaczeni zostali:

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, za promowanie spraw Polski w Stanach Zjednoczonych Ameryki

obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki

1. Francis SPULA

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz Polonii i Polaków za granicą 

obywatel Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec

2. Aleksander ZAJĄC

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej

3. Mariusz FRĄCZEK
4. Jerzy KARWOWSKI
5. Aleksander SOCHA
6. Dariusz ŚLADECKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi dla Polonii i Polaków za granicą, za działalność na rzecz edukacji środowisk polonijnych

obywatelka Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki

7. Ewa KOCH

Ponadto, z okazji Dnia Flagi, Pan Prezydent wręczył przedstawicielom Domów Polonii Stowarzyszenia Wspólnota Polska flagi państwowe jako symbol tożsamości i wspólnoty narodowej.

Flagi otrzymały:

1. Dom Polonii w Warszawie
2. Dom Polonii w Pułtusku
3. Dom Polonii w Ostródzie
4. Dom Polonii w Rzeszowie
5. Dom Polonii w Lublinie
6. Dom Polonii w Krakowie
7. Dom Polonii w Poznaniu

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.