przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 22 lipca 2015

"Bez pamięci historycznej trudno budować dobrą przyszłość"

  |   Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego Uroczystość przekazania odznaczenia państwowego rodzinie Kazimierza Skarżyńskiego

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę pośmiertnie Kazimierza Skarżyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Sekretarz generalny Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1940-1945 był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

Odznaczanie nadano "w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, a w szczególności dla ujawniania i upowszechniania prawdy o Zbrodni Katyńskiej, za osiągnięcia w wypełnianiu misji Polskiego Czerwonego Krzyża".
    
Bronisław Komorowski, nadając odznaczenie, powiedział, że przywilejem prezydenta jest okazywanie wdzięczności osobom zasłużonym dla Polski.
    
- Długi trzeba płacić, szczególnie długi wdzięczności, a Polska ma wiele długów wdzięczności w stosunku do wielu osób, wielu środowisk - powiedział  Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, bez pamięci historycznej trudno budować dobrą przyszłość. Podziękował również m.in. całemu środowisku Rodzin Katyńskich.
    
Odznaczenie odebrali w środę w Belwederze córka Maria Skarżyńska oraz wnuk Mark Skarżyński. W uroczyści udział wzięli m.in. rodzina i bliscy Kazimierza Skarżyńskiego, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.
   

 

Maria Skarżyńska, wspominając ojca, podkreślała, że - by chronić rodzinę - musiał on wyemigrować do Kanady. - Ojciec nigdy nie mógł wrócić do ojczyzny, którą kochał. Całe życie poświęcił Polsce - od służby żołnierza w 1920 r. do stanowiska sekretarza generalnego PCK - mówiła.
    
Kazimierz Skarżyński, sekretarz generalny PCK, był autorem pierwszego "Raportu z Katynia", który do dziś stanowi fundamentalne świadectwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

 

Skarżyński stworzył "Raport z Katynia", kiedy w latach wojny uczestniczył w organizowanym przez Niemców w kwietniu 1943 r. wyjeździe do Lasu Katyńskiego; był też faktycznym organizatorem prac komisji, która od 17 kwietnia do 7 czerwca prowadziła prace przy ekshumacji z dołów śmierci i pochowaniu zwłok.
    
Skarżyński zmarł 10 czerwca 1962 r. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.